Antalyalı işadamlarından Ukrayna çıkartması

Antalyalı işadamları ve belediye başkanlarından oluşan yaklaşık 30 kişilik heyet Ukrayna'ya geldi.

Mondial Gurup Yöneticisi aynı zamanda Kazakistan’ın Antalya Fahri Başkonsolosu olan Hüseyin Acarlıoğlu başkanlığındaki heyet, ziyaretinin ilk gününde Kiev Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mykola Zasulsky ve Başkan Yardımcısı Olekvander Shorubalka ile görüştü. Görüşmede turizm, inşaat, tekstil, gıda, emlak ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren işadamları da hazır bulundu. Ticaret odasındaki görüşmelerde Ukrayna ve Türkiye arasında her hangi bir sorun olmamasının yanı sıra ülkeler arasındaki işbirliği perspektifinin genişliği üzerinde duruldu. Ticari işbirliğinin geliştirilmesi ve anlaşmalara zemin hazırlanması konusunda ilişkilerin devam ettirilmesi kararı alındı.

Ukrayna’da “turuncu devrim” sonrasında Türkiye örnek alarak Kültür Bakanlığı çatısı altına Turizm Enstitüsü’nün de alınmasıyla oluşan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, turizmden sorumlu bakan yardımcısı da Türk işadamlarından oluşan heyeti kabul etti. Görüşmelerde Antalya’nın turizm potansiyeli anlatıldı. Ukrayna’daki yatırım imkânları değerlendirildi. Görüşmelerde Acarlıoğlu, Antalya’da Ukrayna günleri yapılmasını ve söz konusu günlerde Ukrayna kültürü ve mutfağının tanıtılmasını teklif etti. Ukrayna tarafı ise Kırım yarımadasında devam eden turizm yatırımlarını anlattı ve Türk şirketlerini ülkesindeki ihalelere katılmaları için davet etti.

Aralarında Kepez Belediye Başkanı Erdal Öner, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen’n yer aldığı heyet, Türk Ukrayna İşadamları Derneği’nin (TUİD) verdiği tanışma kokteyline katıldı. TUİD’de Ukrayna pazarında bizzat faaliyet gösteren ve piyasanın durumunu reel şekilde bilen dernek üyesi işadamlarıyla, Antalyalı işadamları bizzat görüşerek sektörleri ile ilgili bilgi aldı.

Ülkenin tarihi ve turistik yerlerini de gezen işadamları Ukrayna’dan aldıkları çeşitli hediyelik eşyalarla Antalya’ya döndü.