Antalyali vekiller Muratpasa Kepez ve Konyaalti’nin ilçe olmasi için harekete geçti

ANTALYA - Antalyali milletvekilleri alt kademe belediyeler olan Muratpasa, Kepez ve Konyaalti'nin ilçe olmasi için harekete geçti.

Ilk olarak CHP Antalya Milletvekili Feridun Fikret Baloglu, Içisleri Bakani Abdulkadir Aksu’ya konuyla ilgili soru önergesi yöneltti. 10 Kasim 2005 tarihindeki önergesinde Baloglu, bakanligin yeni ilçe kurulup kurulmayacagini sordu. Kamuoyunda 17’si Istanbul’da olmak üzere 300’e yakin yeni ilçenin kurulacagi yönünde söylemlerin dolastigini dillendiren CHP milletvekili, yeni ilçelerin kurulmasinda ele alinacak ölçüler hakkinda cevap isterken, Antalya sehir merkezindeki Muratpasa, Kepez ve Konyaalti’ndan olusan 3 büyük belediyenin ilçe olarak belirlendigine iliskin haberlerin dogruluk derecesi hakkinda cevap bekledigini belirtti.

Baloglu, “Antalya gibi gelismis bir kent merkezinde yeni ilçelerin olusumu zorunlu ise, bugüne kadar neden beklenilmistir.” dedi.

Feridun Baloglu, daha önce sundugu bir soru önergesini de hatirlatarak, “Antalya’nin Dösemealti bölgesinde yeni bir ilçe kurulacagina dair yanitinizin üzerinden uzunca bir süre geçmis olmasina karsin, hiçbir çalismanin yapilmamistir.” diye konustu.

AK Parti Antalya Milletvekili Fikret Badazli ise, yaptigi yazili açiklamada, merkezdeki bu 3 belediyenin ilçe olmasi konusunda yaptigi çalismalari anlatti. Il merkezindeki Kepez, Muratpasa ve Konyaalti belediyelerinin yine ayni adla ilçe ilan edilmesi için TBMM Içisleri ile Plan ve Bütçe komisyonlarina kanun teklifi sundugunu kaydeden Badazli, bu yerlerin yeni ilçe kapsamina alinmasi için konunun takipçisi olacagini bildirdi.