Antalya’ya OKS hezimeti

Antalya ÖSS'den sonra OKS'de de hayal kırıklığına uğradı.

Her geçen yıl başarı grafiği düşen Antalya’da gözler Türkiye genelinde bireysel başarı elde eden öğrencilere çevrildi. Türkiye genelinde başarı elde ederek sıralamaya giren öğrencilerin isimlerinin yarın açıklanacağı öğrenildi.
Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sonuçları açıklandı. Edirne’nin birinci, Burdur’un ikinci, Ankara’nın üçüncü olduğu sınavda Antalya 253,545 puanla 33’üncü sırada yer alabildi. Sonuçların kendileri için şok olduğunu belirten Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Sezai İrtem, “İlk 10 içerisine girmeyi bekliyorduk.” dedi.

Antalya’nın 31’inci sırada olan İstanbul’un ardından ancak 33’üncü olmasının altında yatan nedenleri araştıracaklarını ifade eden İrtem, “Bu sıralama bizim hiç de beklediğimiz bir sonuç değil. İlk 10’a girmemiz önemliydi. Bundan sonra başarının tesis edilmesi için ne yapacağız ona bakacağız. Bu yıl biz çalışmalarımızda hiç açık kapı bırakmadık. Eksik-zayıf yanlarımızı geliştirmek için kurslar açtık. Rehber öğretmenleri devreye soktuk. Tek şanssızlık şu; çok göç alıyoruz. Gelenlerin seviyesi çok düşük. İlimiz seviyesine çekmek zaman alıyor. Tek telafi çalışmak.” dedi.

Başarısızlığı göçe değil, kendilerine bağladıklarını kaydeden İrtem, yapılan tüm hazırlıkların boşa çıkmasındaki nedeni ise şu sözlerle açıkladı: “Kurs açtık ama veli çocuğunu kursa göndermiyor. Pazara gidip çalışmasını istiyor. Çocuğunun sadece okulu bitirmesini istiyor. Bu çocuklar başarıyı düşürdü.”

Antalya’nın başarısızlığına rağmen yakın komşuları Burdur ve Isparta ise Türkiye derecesi elde etti. 2 bin 701 öğrencinin sınava girdiği Burdur OKS’de Türkiye ikincisi, 4 bin 652 öğrencinin ter döktüğü Isparta onuncu sırada yer aldı. Antalya’da ise 21 bin 427 öğrenci OKS sınavında ter döktü.

Türkiye sıralaması:

1 – Edirne 265,993

2 – Burdur 265,421

10 – Isparta 259,453

33 – Antalya 253,545