Antalya’ya son iki günde 212 kilogram yağış düştü

Antalya şehir merkezine, son iki günde metre kareye 212 kilogram yağış düştü.

Tarım İl Müdürlüğü’nde düzenlenen Gıda Güvenliği ve Eylem Kurulu toplantısına katılan Vali Alaaddin Yüksel, son iki gündür devam eden yağışlar hakkında bilgi verdi. 24 saat içinde Antalya kent merkezinde metre kareye 212 kilogram yağış düştüğünü kaydeden Vali Yüksel, “Alınan önlemlerle daha önce yaşanan sıkıntılar yaşanmadı. Antalya sele teslim olmadı.” diye konuştu.

“Son yağışlarda da görüldü ki, artık kentte su birikintileri tarihe karıştı.” diyen Yüksel, “Antalya Büyükşehir ve alt kademe belediyeleri ile ASAT’ın yaptığı kanalizasyon çalışmaları sonucunda kent halkının sel sularına teslim olmadı. Eğer önlem ve tedbirler alınmamış olsaydı, bugün yine Antalya sokak ve caddeleri sel sularından geçilmezdi. Bundan sonraki hedefimiz, vatandaşlarımızın Mevlana’dan, Meydan’dan topukları bile ıslanmadan kent merkezine yürüyerek gelebilmelerini sağlamak.” şeklinde konuştu.

Don tehlikesine karşı da uyarılarda bulunan Yüksel, şunları söyledi: “Önümüzdeki günlerde don tehlikesi olabilir. Mevsim şartları bunu gösteriyor. Onun için özellikle de çiftçilerimizin şimdiden önlemlerini almaları gerekiyor.”

Öte yandan Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü ekipleri, kar yağışı nedeni ile Antalya’nın çevre illerle bağlantısının kesilmemesi için aralıksız çalışıyor. Buzlanma tehlikesine karşı tuzlama çalışması yaptıkları bilgisini veren Bölge Müdürü Fuat Soyal, “Vatandaşlarımız mümkün olduğunca şehir dışına çıkmasın. Şehir dışına çıkacak olan vatandaşlarımız ise kendi araçlarını kullanmasın.” uyarısında bulundu.