Antep isi nakis sanati gençlere AB fonlariyla ögretilecek

GAZIANTEP - 'Antep isi' nakis sanati, Avrupa Birligi (AB) fonlariyla desteklenen projeyle yasatilacak.

Antep Isi Nakis projesi, Büyüksehir Belediyesi Çetin Emeç Toplanti Salonu’nda düzenlenen tanitim toplantisiyla Gaziantepli kadinlara anlatildi.

Türkiye Üniversiteli Kadinlar Dernegi Gaziantep Subesi Üyesi Jale Özarslan, AB Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciligi, GAP Idaresi Baskanligi ve Çekül Vakfi konsorsiyumunun açtigi “GAP Bölgesinde Kültürel Mirasin Gelistirilmesi” programina “Antep Isi Nakis Sanatinin Yasatilmasi ve Ekonomiye Kazandirilmasi” projesiyle katildiklarini söyledi.

Hazirlanan 121 projeden 32’sinin, AB hibe fonlariyla finanse edildigini aktaran Özarslan, hazirladiklari projenin 89 bin 406 euro bütçe ile hayata geçirilecegini belirtti.

Antep isini estetik degerini yitirmeden gelistirmek ve yeni kusaklara aktarmak istediklerini söyleyen Özarslan, projenin amacina ulasmasiyla 700 kisiye gelir saglanacagina dikkat çekti.

Genç kizlarin bu isi ögrenmeleri ve meslek olarak benimsemeleri için çalistiklarini ifade eden Özarslan, “2 gruptan olusan 14 kursiyerimize ve bu isin üretimine aracilik eden kadinlara 9 ayri seminer düzenliyecegiz. Bu isle evinde ugrasan kadinlarimizin egitimine de katki saglayacagiz.” dedi.

Uzun vadede bu kadinlarin kooperatiflesmelerine yardimci olacaklarini dile getiren Özaslan, “104 adet oldugu bilinen ancak günümüzde çok az örnegi olan Antep isinin kayit altina alinmasi için envanter çalismasi yapacagiz. Ekonomiye katkisini artirmak amaciyla farkli tasarimlar ortaya koyacagiz.” diye konustu.

Antep isi ile ilgili kapsamli bir çalismanin bulunmadigini anlatan Gaziantepli Arastirmaci Akten Köylüoglu, bu sanatin ilk çikisini belgelemenin mümkün olmadigini söyledi.

Köylüoglu, Antep isinin 125 çesidinin bulundugunu ve bu sanatin yok olmamasi için yeni nesillere ögretilmesi gerektigini belirtti.