Antepli baklavacılar baklava yetiştiremiyor

Gaziantepli baklavacılar, Kurban Bayramı'nda gelen siparişleri yetiştirmek için gece gündüz baklava açtı.

Gece gündüz çalışan baklava ustaları, maharetli elleriyle açtıkları hamurları, fıstıklarla süsleyerek satışa sundu.
Türkiye’de en çok tüketilen tatlılar içinde baklava ilk sıralarda yer alıyor. Baklava denilince de akla Gaziantep geliyor. Hemen hemen her köşe başında bir baklava işletmesi bulunan kentte, ustalar; bayram için verilen siparişleri yetiştirmek amacıyla dur durak bilmeden çalıştı. Yılbaşı ve dini bayramlarda artan talebi karşılamak için çalışmalarını ikiye katlayan baklavacılar, Kurban Bayramı’nda siparişlere cevap vermek için hummalı bir çalışmaya girdi. Kent içinden gelen talepleri karşılamanın yanında Türkiye’nin çeşitli vilayetlerine tatlı göndermek için durmaksızın çalıştı.
Satışlarının diğer günlere göre daha iyi olduğunu söyleyen Çağdaş Baklavaları yetkilisi Burhan Çağdaş, ”Daha önceki yıllarda baklava Ramazan Bayramı’nda sofralarda yerini alırdı. Ancak son yıllarda, Kurban Bayramı’nda da baklava satışlarında artış gözlendi. Siparişleri yetiştirmek için çalıştık” dedi.
İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerin yanı sıra, diğer şehirlere de baklava gönderen Çağdaş, şehir içi ve şehir dışından gelen taleplere cevap vermek için çalıştıklarını söyledi. Çağdaş, bayramda sattıkları baklavanın yüzlerce kilogram olduğunu ifade etti. Antep baklavasını diğer baklavalarından ayıran özelliği, kullanılan malzemeler ve işçiliğe bağlayan Çağdaş, Antep fıstığı, Şanlıurfa’dan özel siparişlere getirilen yağlar ve işçiliğin birleşimiyle Antep baklavasının piyasaya sürüldüğünü dile getirdi.
İsmi Gaziantep baklavasıyla özdeşleşen Güllüoğlu Baklavaları yetkilisi Ömer Güllü de, Antep baklavasını diğer baklavalardan ayıran özelliğin kullanılan malzeme ve işçilik olduğuna dikkat çekti. Özverili çalışmalarla siparişlere cevap vermeye çalıştıklarını aktaran Ömer Güllü, bayram dolayısıyla baklavaya yoğun talep olduğunu dile getirdi. Güllü, ürünlerinin el emeği olduğu için günlük satış yaptıklarını kaydetti.