Antibiyotiklerin bronşite karşı etkisiz

ABD'de yapılan bir araştırma antibiyotiklerin bronşit hastalığına karşı etkisiz olduğunu ortaya koyarken uzmanlar doktorlara bu ilacı daha fazla tavsiye etmeme çağrısında bulundu.

Araştırmayı gerçekleştiren Virginia Üniversitesi Tıp Bölümü profesörlerinden Richard Wenzel, dergiye yaptığı konuya ilişkin açıklamasında “Şiddetli bronşit hastalarına bugüne kadar hep antibiyotik tedavisi uygulandı ve hastalar tedavi için bu yönde bir reçete beklemeye başladılar” dedi. Wenzel, “Doktorlar şiddetli bronşit hastalarına antibiyotik yazarak değil, onları bu ilacın yan etkilerinden koruyarak ve gereksiz maliyetlerden kurtararak yardım edebilirler” diye konuştu.

Her beş yetişkinden birinde görülen şiddetli bronşit hastalığı, ciğerlerdeki bronşların iltihaplanması sonucu meydana geliyor. Araştırmacılar, şiddetli bronşitlerin sadece çok küçük bir kesimine bakterilerin yol açtığını belirtiyor.

Wenzel ve meslektaşı Alpha Fowler, bu amaçla gerçekleştirdikleri araştırmada dünya genelinde bronşit üzerine yapılan araştırma ve tedavi metotlarını incelemiş. Wenzel de bu konuda “Doktorların hastalarını bu durumda antibiyotiklerin işe yaramadığı konusunda bilgilendirmeleri gerekiyor” diye konuşuyor. Şiddetli bronşit hastalarının en az yüzde 70-80’ini için 5-10 gün arasında süren antibiyotik tedavisi öngörüldüğünü belirten Wenzel, ancak yaptıkları araştırmada bu tedavinin işe yaradığına dair çok az delil bulduklarını söylüyor.