AP: Çavuşoğlu’nu iyi değerlendirin

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Jerzy Buzek, Mevlüt Çavuşoğlu'nun Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlığı görevine seçilmesinin Türkiye-AB ilişkileri açısından da önem taşıdığını söyledi.

Buzek, Avrupa Parlamentosu’ndaki makamında, Ocak ayında AKPM Başkanlık görevine seçilen Çavuşoğlu’nu kabul etti.

Avrupa Parlamentosu Başkanı, ilk defa bir Türk milletvekilinin bu göreve seçilmesinin önemine değindi ve AP’deki Türk dostlarının bu seçimden büyük memnunluk duyduğunu ifade etti.

A.A muhabirinin diplomatik kaynaklardan aldığı bilgiye göre Buzek, ”AP’deki Türk dostlarının, Çavuşoğlu’nun bu göreve seçilmesinin, AB ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağı” yönündeki görüşünü dile getirdi.

Bu görüşlerin, Çavuşoğlu’nun AP’de Türkiye’nin AB üyelik sürecini destekleyen Sosyalist Grup Başkanı Martin Schultz ve Liberal grubun etkili ismi Graham Watson ile yaptığı görüşmelerde de dile getirildiği öğrenildi.

Mevlüt Çavuşoğlu, yarının gündeminde olmasına rağmen, bu akşam ayrıca Avrupa Parlamentosu’nda en fazla sandalyeye sahip Hristiyan Grup Başkanı Joseph Daul ile görüştü.

AKPM Başkanı Çavuşoğlu’nun yaptığı temaslarda ayrıca, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu arasındaki kurumsal ilişkinin geliştirilmesi de ayrıntılı bir şekilde gündeme geldi.

Çavuşoğlu yarın, Yeşil Grup Başkanı Daniel Cohn-Bendit ile görüşecek.