AP seçimlerine KRV’den 24 parti katılıyor

Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacak parti sayısı belli oldu.

Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacak parti sayısı belli oldu. Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Seçim Kurulu Başkanı Helga Bock’un yaptığı açıklamaya göre eyaletten 24 parti bu yıl ki Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılabilecek.

Buna göre 25 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlere Hıristiyan Demokrat Birliği CDU, Sosyal Demokrar Parti SPD, Yeşiller Partisi, Hür Demokrat Parti FDP, Sol Parti, Korsan Parti’nin yanı sıra Hristiyan Merkez Partisi, Hür Seçmenler Partisi, İncile Vefalı Hristiyanlar Partisi, Aile Partisi gibi küçük partiler de katılabilecek. Aşırı sağ NPD partisi de seçimlere katılacak.

Seçim günü oy pusulalarında partilerin yanında her bölgede en fazla on adayın ismi yer alabilecek. Vatandaşların bir oy kullanma hakkı var. Bu oylarla da partileri seçebilecekler. Adaylar ise liste üzerinden belirleniyor, yani vatandaşlar bölgelerindeki adayları doğrudan seçemiyorlar. 28 Avrupa Birliği ülkesinde gerçekleşecek olan seçimlerde toplam 751 milletvekili seçilmiş olacak. Bunların 96’sı Alman olacak.

Aktüel yasama döneminde 99 Alman vekil Avrupa Parlamentosu’nda bulunuyor. 2009 yılında gerçekleşen bir önceki seçimlere eyaletten toplam 31 parti adaylığını koymuştu. 25 Mayıs tarihinde eyaletteki vatandaşlar Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yanında eyalette belediye seçimleri ve uyum meclislerini de seçecek.