Apple üstünde Windows XP

Bilgisayar dünyasının iki küskün kardeşi Apple ve Windows, Intel tabanlı mimari sayesinde buzları eritmeye başladı.

1 Nisan gibi manidar bir kuruluş tarihine sahip Apple bilgisayar, bu sene 30 yaşına bastı. Her onuncu yılında devrimsel bir ürün ortaya koyan markanın merakla beklenen bu seneki doğum günü belki de tarihindeki en sönük olanlardan biriydi. Ancak geç gelen 30 yaş hediyesi şu ana kadarki en devrimsel girişim olarak tarihe geçti. Apple, geçtiğimiz günlerde Intel tabanlı bilgisayarlarında Windows XP çalıştırılmasına olanak sağlayan Bootcamp adlı yeni bir yazılımı tanıttı.

İki yaka bir araya geldi
Sanal Âlem sayfalarında da değindiğimiz kimi bağımsız projeler PC üstünde Apple işletim sistemi çalıştırmayı başarmıştı. Hatta bunu engellemek için Apple Başkanı Steve Jobs kodların içine ‘Lütfen çalmayın, PC’lere kurmayın’ gibisinden mesajlar yerleştirtmişti.

Apple’ın işletim Mac OS X içinde Windows XP çalıştırma konusundaysa bizzat kullanıcılar bir yarışma açmış ve sonuçta Blanka ve Narf kodlu iki hacker sadece 778 KB’lık bir dosyayla bunu başararak 14 bin dolarlık ödülü kazanmıştı.

Geçtiğimiz hafta Apple bir adım öne geçerek Boot Camp adını verdiği yazılımla konuya son noktayı koydu. Boot Camp sayesinde Apple üstünde Windows XP çalışabiliyor. Böylece kullandığı kimi yazılımlar yüzünden Apple’a geçemeyenler için de yepyeni bir dönem başlamış oluyor. Boot Camp sadece Windows değil, Linux da çalıştırabiliyor. Apple’ın hisselerini yüzde 10 artıran 83 MB’lık Boot Camp birçok internet sitelerini fotoğraf ve videolarla çalkalıyor. Yeni bilgisayar almak üzere olanların aklında kalmasında fayda var.