Araban Ovası’nda 2013 yılının ilk pamuk hasadı yapıldı

Gaziantep Araban Ovası'nda, 2013 yılının ilk pamuk hasadı yapıldı.

Gaziantep Araban Ovası’nda, 2013 yılının ilk pamuk hasadı yapıldı. Dönümde 400 ile 500 kilogram arasında değişen verim veren ve bu yıl altın yılını yaşayan pamuğun kilogramının 1,6 TL olması üreticinin yüzünü güldürüyor.

Araban Ovası’nda 2013 yılının ilk pamuk hasadını alan Körhacıobası köyünün pamuk üreticilerinden Cuma Şahin, fiyatların bu yıl iyi olduğunu kaydederek, “Uzun yıllardır fiyat düşüklüğü sebebiyle pamuk maliyetini bile karşılamıyordu. Pamuk, çiftçisine uzun yıllardan beri zarar ettirdiği için pamuk ekmeme kararı almıştık. Bu yıl da Araban Ovası’nda toplam 25 bin dönüm civarında gerçekleşen az denecek kadar pamuk ekimi yapan üreticilerin, yılın ilk pamuk hasadının yapıldığı bugün, 1 kilogram kütlü pamuğu 1,6 TL’den alımını yapması bizi daha da sevindirdi.” dedi.

Araban İnci Çırçır ve Presse Fabrikası sahibi Fevzi İnci de “1,6 TL’den alıma başladık ama önümüzdeki günlerde fiyat ne olur şimdiden bilemiyoruz. Bugünkü alımına başladığımız aynı fiyattan devam edebileceği gibi altına da düşer ya da yükselebilir.” diye konuştu. İnci, ilk pamuk hasadını yapan üreticiyi 1 adet cumhuriyet altını ile ödüllendirdiklerini belirtti.