Araç muayenesinde yeni dönem

TÜVTURK Trabzon Araç Muayene İstasyonu'nun açılışını yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, artık araç muayenesinde, 'nerede tırak orada bırak' devrinin bittiğini söyledi.

Türkiye çapında AB standartlarında araç muayenesi ile ilgili özelleştirme ihalesini kazanan Doğuş Otomotiv-Akfen ve TÜV SÜD konsorsiyumu tarafından kurulan TÜVTURK, Karadeniz Bölgesi’ndeki ilk, Türkiye çapında ise ikinci araç muayene istasyonunun Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle, Trabzon’da açtı.

Bakan Yıldırım, açılış öncesi yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinde son 5 yılda yaşanan büyümenin dünya rekorlarını alt üst eder düzeye geldiğini, dünya ekonomisindeki yüzde 50’nin altındaki büyümeye karşı, Türk ekonomisinin büyüme hızının ise yüzde 114’ü çıktığını belirtti.

“70 MİLYONU UÇURACAĞI”

Ulaştırma sektörünün de bu büyümeye önemli katkılar sağladığına işaret eden Yıldırım, “Havacılıkta Türkiye uçtu. Göreve geldiğimizde Türkiye’de iç hatlarda 8,5 milyon vatandaşımız uçarken, bugün 32 milyon vatandaşımızı uçuruyoruz. Hedefimiz 70 milyonu uçurmak. Bu ülkede uçmayan, uçağa binmeyen vatandaşımız kalmayacak. Bunu ahdettik ve gereğini yapacağız.” dedi.

Yıldırım, Türkiye’nin toplam havacılık sektöründe kurulu kapasitesi 55 milyonken 2,5 yılda yap-işlet-devret modeliyle kamudan hiç bir kuruş dahi kaynak kullanmadan Türkiye’nin önemi dört hava alanının modernizasyonunun yaptıklarını anlattı.

“NEREDE TIRAK ORADA BIRAK DEVRİ BİTTİ”

Yeni kurulan modern istasyonlarla araç muayenesinde, ‘nerede tırak orada bırak’ devri biteceğini ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti: “Yolu yaparsınız, aracı alırsınız ama kaybettiğiniz insanı yerine getiremezsiniz. İnsan hayatından değerli hiç bir şey yoktur. Artık araç muayenesinde, nerede tırak orada bırak devri bitti. Ne yapacağı; nerde tırak, işte TÜVTURK burada. Vatandaş gelecek, muayenesini yapacak. Aynen hastanedeki tepeden tırnağa check-up gibi bir şey. Vatandaşlarımız zaman zaman homurdanabilir. Alışılmış bir düzen var; usulen bir muayene. Evrak geliyor, muayene yapılmış gibi görünüyor. Ama ne aracı gören var, ne de muayene eden var. Şimdi bu usulü terk ettik. Elinde kağıt arkadaşlar teker teker ne varsa kontrol edecekler. Öyle ‘zamanı var, idare eder, daha götürür abi’ devri yok. Zamanı, kullanma devri bittiğinde teker teker çıkartılıp yinelenecek. Buna alışacağız. Buradan arkadaşların bir günahı yok, bunu istediklerinde aman itiraz etmeyin. Sizin sağlığınız., sizin hayatınız, sizin güvenliğiz için isteyecekler.”

“DEVLET BUNU YAPAMADI”

Karayolları’na ait 50 istasyonla yıllardır bunu yapmaya çalıştıklarını, ancak yapamadıklarının altını çizen Yıldırım, “Yıllarca yapmak için uğraştık, ama olmuyor, yapamıyoruz. Bunu kabul etmemiz lazım. Eskiden biz yapmaya çalışıyorduk. Karayolları’nın 50 tane istasyonu var. 1977 yılında muayene edilecek 800 bin aracımız var, bugün 9 milyon aracımız var. 50 istasyonla bunu nasıl yapacağız? Mümkün değil. İşte onun için devletin üretimden, hizmetten süratle çekilmesi lazım. Bizim anlayışımız budur. Devlet, sosyal hukuk devleti olma ilkesini geliştirecek, daha fazla adalet, daha fazla eğitim, herkese aynı şekilde sağlık ve vatandaşın yurt içinde huzur ve güveni, yurt dışında da sınırlarımızın korunması. Bizim görevimiz bu. Bunun dışındakileri yapacaklar var” diye konuştu.

Muayene istasyonlarının özelleştirilmesine yönelik süreçte 2 yıl kaybettiklerini söyleyen Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: “Kimse kendisini bu ülkeyi daha fazla sevdiğini düşünmesin. Diama yanılgıdadır. 70 milyon vatan evladı, her an, her şart altında bu ülke için canını vermeye hazırdır. Bu Türkiye, bu millet böyle bir gelenekten geliyor. Tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan olarak ilelebet geldik, sonsuza kadar da devam edeceğiz.”

Daha sonra istasyonun açılışını gerçekleştiren Bakan Yıldırım, tesisleri gezerek yetkililerden bilgi aldı.