Araç sayısı artıyor yollar yetersiz kalıyor

Bursa'nın ön önmeli sorunları arasında gösterilen şehiriçi ulaşım, hergeçen gün trafiğe çıkan araç sayısının artmasıyla içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Toplam araç sayısı ise, 407 bini geçti. Diğer illere kayıtlı araçlarla birlikte Bursa trafiğine yaklaşık 500 bin aracın çıktığı tahmin ediliyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehiriçi ulaşımı rahatlatmak amacıyla köprülü kavşak inşaatları yapıyor. Hikmet Şahin başkanlığındaki Büyükşehir Belediyesi, ilk olarak Yüksek İhtisas Köprülü Kavşağı’nı ardından Orhaneli kavşağını ve son olarak Merinos kavşağını yaptı. Yapılan çalışmalarla trafik bir nebze rahatlasa da mevcut yollar yetersiz kalıyor. Özellikle iş çıkışlarında trafik kitlenirken Büyükşehir Belediyesi yılın ilk yarısında Acemler, Polis okulu ve Esentepe’ye köprülü kavşak yapmayı hedefliyor.
Daha önce yaşlı otolara ÖTV indirimiyle sağlanan avantaj ‘sıfır kilometre’ araç sayısında patlamaya yol açarken, bu fırsatın 2004 yaz’ında sona ermesine rağmen bu kez düzenlenen cazip kampanyalar ve düşük faizli krediler otomotiv sektörüne ayrı bir canlılık getirdi. Özellikle ‘sıfır kilometre’ otomobillere olan talebin artmasıyla 2005 yılında Bursa’da 37 bin 665 yeni aracın kaydı yapıldı. Tescil Telcil Şube Müdürlüğü’nün verilerine göre, Bursa’da 2004 yılında 369 bin 472 olan araç sayısı geçtiğimiz yıl 407 bin 137’ye yükseldi. Araçların cinslerine göre ayrım yapıldığında ise şehrin cadde ve sokaklarında 20 bin 759 motorsiklet, 153 bin 593 bin otomobil, 5 bin 211 minibüs, 7 bin 351 otobüs, 51 bin 120 kamyonet ve 11 bin 551 adet de kamyonun dolaştığı görülüyor.
Öte yandan yaklaşık 500 bin aracın trafikte olduğu Bursa’a mevcut otoparkların kapasitesi ise sadece 20 bin. Durum böyle olunca ara sokaklara gelişigüzel yapılan parklanmalar nedeniyle özellikle itfaiye ve 112 ambulansları zor anlar yaşıyor. Gecenin bir yarısında meydana gelen yangınlarda düzensiz parklanmalar itfaiyenin zamanında müdahelesini önlüyor.