‘Araçların şehre girişinde gerekli önlemleri alıyoruz’

Ankara Valisi Kemal Önal, Başkent'te son günlerde ağır yük araçlarının sebep olduğu kazalarla ilgili olarak çalışma başlatıldığını söyledi.

Önal, “Turizm Haftası” dolayısıyla Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde katıldığı törende, son zamanlarda büyük araçların neden olduğu trafik kazalarına ilişkin kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı. Önal, “Şehiriçi trafiğindeki büyük araçlar için önlemler alınıyor, çalışmalar başlatıldı.” dedi.

Ankara’da büyük araç kazalarının yanısıra ölümlerle sonuçlanan diğer kazaların çokluğunun sorulması üzerine Önal, “Trafikte çok büyük problemlerimiz yok. Kazaların en aza inmesi için tedbirler alıyoruz. Bu tedbirler sadece sürücüler için değil. yayalar için de geçerlidir. Herkes için çok kolay bir yöntem var: Kurallara uyalım, bu bütün olumsuzlukları önleyecektir.” dedi.

Ankara trafiği için şu anda çok büyük bi sıkıntının olmadığını belirten Önal, kazaların önüne geçilmesinin sürücülerin çok dikkatli olmasından geçtiğini söyledi. Vali Önal, yolların yeni ve iyi oluşunun, çok sayıda alt ve üst geçitin açılmasının, trafik akışını büyük oranda rahatlattığını belirterek, bu rahatlamanın bazı sakıncalarının da olduğuna dikkat çekti.

“Şehiriçi trafiğin tıkanmaması için tedbirler alıyoruz. Ancak bu tedbirler sayesinde vatandaşlarımız kendilerini şehirlerarası yolda sanıyorlar. Ve her zaman alışkanlıklarını devam ettirmeleri, aşırı hız ölümcül trafik kazalarına yol açıyor” diyen Kemal Önal, sürücülere özellikle yağmurlu havalarda çok dikkatli olmaları uyarısında bulunarak, yağmurlu havaların kazaları büyük oranda arttırdığını, sürücülerin trafiğe çıkmadan önce meteorolojiyi takip etmeleri gerektiğini söyledi.