Arap Birliği Zirvesi’nden İsrail’e ültimatom

Libya'da düzenlenen Arap Birliği Zirvesi'ne katılan Arap liderler, İsrail'in işgal ettiği toprakları ve Kudüs'ü sömürgeleştirmekten tamamiyle vazgeçmeye çağırdı ve bir uyarıda bulundu.

Arap liderler, bugün zirvenin kapanış oturumunda yayımladıkları nihai ortak açıklamada, İsrail ile Filistinlilerin arasındaki müzakerelerin yeniden başlamasının, İsrail’in isgal ettiği Filistin topraklarını ve doğu Kudüs’ü sömürgeleştirmekten vazgeçmesine bağlı olduğunu vurguladılar.

Liderler, ayrıca görüşmelerin yeniden başlaması durumunda, bir takvimin belirlenmesi gerektiğinin altını çizdiler.

Arap liderler, ABD Başkanı Barack Obama’yı ve ABD, Avrupa Birliği (AB), Rusya, BM’lerden oluşan Ortadoğu Dörtlüsü’nü, işgal ettiği toprakları ve Kudüs’ü sömürgeleştirme politikasından tamamiyle vazgeçmesi için İsrail üzerindeki baskıyı sürdürmeye çağırdı.

Liderler, yayımladıkları açıklamada, İsrail’in sömürgeleştirme politikasının, küresel ve adil bir barışın önünde tehlikeli bir engel teşkil ettiğini belirtti.

Arap Birliği’nin Başkanı Amr Musa, zirvede ayrıca Kudüs’te yaşayan Filistinliler için 500 milyon dolar değerinde yardım yapılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

– HAMAS –

Hamas’ın sözcüsü, Gazze’de yaptığı açıklamada, 32. Arap Birliği Zirvesi’nde yayımlanan ortak açıklamayı eleştirdi ve bildiri yayımlayarak İsrail’in niyetini sınamanın bir vakit kaybı olacağını söyledi.

Sözcü, “Zirve, siyonist işgalciyi uluslararası planda tecrit etmek için bütün imkanları kullansaydı daha iyi olurdu” diye konuştu.