Araştırmaya göre seçmen seçim havasına giremedi

'MİR', 22 Temmuz seçimleri öncesinde 18 ilde seçmen eğilimlerine yönelik bir anket çalışması yaptı.

Kamuoyu araştırma kuruluşlarından biri olan ‘MİR’, 22 Temmuz seçimleri öncesinde 18 ilde seçmen eğilimlerine yönelik bir anket çalışması yaptı.

Anket çalışmasında seçmenin halen seçim havasına giremediği ve aylar öncesinden belli olan kararında bir değişiklik olmadığı belirlendi. Cumhurbaşkanının seçilememiş olmasının ardından gelişen süreçte AK Parti ve CHP’nin oylarını artırdığı, birleşmeyi gerçekleştiremeyen DP ile seçime girmeyen ANAVATAN oylarının ise MHP ile Genç Parti’ye yaradığı ifade edildi.

1 -7 Temmuz arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Manisa, Samsun, Trabzon, Zonguldak, Denizli, Konya, Eskişehir, Gaziantep, Diyarbakır, Erzurum, Malatya, Van olmak üzere 18 ilde 5100 kişiye; ’22 Temmuz Milletvekili Genel Seçimleri bugün olsa kime oy verirdiniz’ sorusu soruldu. Yüz yüze görüşme tekniği ile gerçekleşen ankette, katılımcıların eğitim, cinsiyet, yaş, gelir ve meslek durumu gözönünde tutuldu. Her haneden 18 yaşını geçmiş bir kişiye yöneltilen sorular sonucu elde edilen verilere göre, barajı sadece yüzde 35.6 oy alan Ak Parti ile yüzde 19.9 oy alan CHP geçebiliyor.

Ankete katılan 5100 kişiden yüzde 5.9’u ise ”geçersiz oy kullanacağını” , yüzde 6.0’ı ise ”oy kullanmam” şeklinde görüş bildirerek yüzde 11.9 oranında bir yüzdenin her hangi bir partiye oy vermeyeceğini yansıtıyor. MHP 8.9, Genç Parti 6.9, DP 5.3, seçime bağımsızlarla giren DTP 4.4, SP 2.6, Diğer partiler ise 4.5 oy alıyor. Ankette ”Geçersiz oy kullanırım” ve ”oy kullanmam” diyen yüzde 11.9 göz önünde bulundurulmadığı zaman ise, Ak Parti ve CHP’nin yanısıra MHP’de barajı aşarak Meclis’e girebiliyor. ”Geçersiz oy kullanırım” ve ”oy kullanmam” diyen yüzde 11.9’luk kesim hesaba katılmadığında partilerin oy dağılımı şöyle ortaya çıkıyor; Ak Parti 40.4, CHP 22.6, MHP 10.1, GP 7.8, DP 6.0, DTP 5.0, SP 3.0, Diğer, 5.1.

Anketi yapan Mir Analiz Araştırma Danışmanlık Koordinatörü Ahmet Türkyılmaz sonuçlarla iglili olarak şu görüşleri ortaya koyuyor; ”AK Parti’nin oylarında 27 Nisan sonrası birkaç puanlık bir artış oldu. CHP’nin oylarında da birkaç puanlık bir artış oldu. CHP ve AK Parti karşılıklı olarak uygulamaya çalıştıkları gerilim siyasetinden karlı çıkmış görünüyorlar. Ama durumlarını istikrarlı bir biçimde koruyorlar. Son birkaç aydır asıl değişiklikler AK Parti ve CHP dışında gerçekleşti. Anavatan ve DYP’nin birleşme öncesi, birleşme süreci ve birleşememe sonucunda oynamalar oldu. Birleşme öncesi Anavatan yüzde 5, DYP yüzde 7 iken, birleşmeden sonra DP yüzde 8’i gördü ama daha fazla olmadı. Birleşmenin gerçekleşmemesi sonucunda DP yüzde 6’ya düşerken Anavatan seçime girmedi ve yüzde 7’lerde dolaşan MHP yüzde 9-10’lara, yüzde 5’lerde gezen GP de yüzde 7 -8’lere çıktı. Yani AK Parti’nin alternatifi olarak ortaya çıkabilecek olan DP projesinin gerçekleşmemesi AK Parti’nin oylarında bir artışa yol açmazken, MHP ve Genç Parti’nin oylarında bir artışa yol açmış görünüyor. Bu doğrudan DP seçmenlerinin MHP ve GP’ye kaydığı anlamına gelmese de sonuç olarak bu şekilde gerçekleşme olmuştur.”

Bu tarihten sonra Ak Parti ve CHP’nin oy oranlarında bir değişiklik beklemediklerini söyleyen Türkyılmaz, MHP’ye dikkat çekti: ”Burada kritik olan MHP’nin durumudur. MHP araştırmada yüzde 10 gözükmesine rağmen araştırmaların 1 puan’ın altındaki değerleri ölçememek gibi bir sınırlılıkları vardır. Diğer partiler için 1 puan önemli bir değişikliğe yol açmazken, MHP için barajı geçmek ya da geçmemek gibi bir sonuca yol açacağı için hayati önemdedir. MHP’nin barajı geçip geçmemesi de AK Parti ve CHP için milletvekili sayısı açısından önem taşımaktadır.”