Arçelik İngiltere buzdolabı pazarının lideri

Arçelik'in dünya markası Beko, İngiltere'de kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 büyüdü ve buzdolabı pazarında yüzde 17'lik paya ulaşarak ‘lider' oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 15 yıldır İngiltere’de Beko markalı beyaz eşya ürünlerinin satış ve pazarlamasını sürdüren Arçelik’in şirketi Beko Plc, başta buzdolabı olmak üzere, tüm beyaz eşya pazarında 150 çalışanı ile satış, pazarlama, lojistik ve satış sonrası servis hizmeti veriyor. Beko Plc’nin geçen yılki cirosunun 200 milyon pound’a (470 milyon YTL) ulaştığı bildirilen açıklamada, “Beko Plc, bu başarılı performansıyla İngiltere’de sektörünün önde gelen şirketleri arasında yer almaktadır.” denildi.

Uluslararası pazar araştırma şirketi GFK’nın 2005 Kasım sonu verilerine göre, Beko ürünleri, beyaz eşya pazarında ikinciliğe yükselirken, dünya liginde önde gelen rakiplerini geride bıraktı. Aynı dönem geçen yılki performansla karşılaştırıldığında, çamaşır makinesi pazarında da yüzde 27’lik bir büyüme ile yüzde 10’luk bir pay edinen Beko markası, bu ürün segmentinde şimdiye kadar elde ettiği en büyük pazar payına ulaşmış oldu