Aricilar TSK’ya kafayi takti!

ADANA - Sahte bal ile büyük sikinti yasayan aricilarin, bundan sonraki hedefi, Türk Silahli Kuvvetlerine (TSK) bal satmak.

Aricilar bal tüketeminin yogun oldugu turizm bölgelerinde sahte balin gücünü kirarak bu bölgelere bizzat üreticinin ürününü birinci elden ulastirmayi da planliyor. Son 2 ay içinde yapilan operasyonlarla 400 ton sahte bal yakalandi, son bir yil içinde imha edilen sahte bal miktari bin tonu buldu.
Türkiye Ari Yetistiricileri Birligi Teskilatlanma Baskani Musfa Sarioglu, su anakadar yapilan operasyonlarda sahte balin, yüzde 25’i marketlerde, yüzde 25’ininin kamu kurumlarinda ve yüzde 50’sinin de turistik tesislerde ele geçirildigini söyledi. Türkiye’nin toplam bal üretiminin 70 bin ton olmasina ragmen piyasada satilan bal miktarinin üretiminin 3-4 kati oldugunu savunan Sarioglu, “Suriye ve Çin’den getirilen ve kilogrami 60 YKr’a früktoz ve glikoz satiliyor. Bunlar sahte balin hammadesi. Elde edilen bu sahte ballar da tüketiciye marketlerin raflarindan ulastiriliyor. Bunun önüne geçmek için aricilar acilen örgütlenmeli. Türkiye’de Kozan ve Çorum’da bulunan bal kooperatiflerinin yayginlasmasiyla birlikte gerçek aricilarin üretmis oldugu bal tüketimi artacak. Sahte bal olayi da bitecek. Biz önümüzdeki günlerde Türk Silahli Kuvvetleri (TSK) nezdinde girisimde bulunarak burada tüketilen balin kooperatiflerden temin edilmesini önerecegiz. Turizm merkezlerinde tenekesi 45 YTL’ye bal satiliyor. Bir teneke bal 45 YTL’ye satiliyorsa bunun neresi baldir? Birazcik düsünmek gerekir.” dedi.

Sahte balin, hem sagliga hem de sektöre zarar verdigine dikkat çeken Sariogluna, göre, sinir kapilarinin çok siki denetlenmesi, nisasta bazli seker kotasinin derhal Avrupa Birligi ülkelerinde oldugu gibi yüzde 2’ye çekilmesi, seker ilave etmeyen glikozun derhal kotadan çikarilmasi gerekiyor. Tüm dünya ülkelerinde oldugu gibi bal paketleme ve dolum tesislerinde reçel, tatli gibi mamullerin paketlenmesi yasaklanmali.

Sarioglu, yurt genelinde iki ayda 400 ton sahte bal ele geçirildigini, bunlarin büyük bölümünün de otellerle konaklama tesislerinde bulundugunu belirtti. Geçtigimiz günlerde Almanya’da düzenlenen gida fuarinda Türkiye’yi temsil eden firmanin, sahte bal operasyonlarinda ürünleri sahte çikan firma oldugunu da ileri süren Sarioglu, “Bu durum Türkiye için skandal. Avrupalilar bu firmayi fuarda görüncü Türkiye ile hiç bal üzerine bir anlasma yapmadi.” diye konustu.

Sahte olarak ele geçirilen balin bin tonunun imha edildigini belirten Sarioglu, diger balin imhasi için örnek olarak alinan bala firmalarin itirazlari nedeniyle imhalarinin geciktigini kaydetti.