‘Arıcılığı ilkellikden arındırmalıyız’

Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi emekli Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu: "Hala babalar kanunu kol kuvvetiyle dağ başlarında arıcılık yapmaya çalışıyoruz. Bunu ilkellikten arıcılığı arındırmalıyız" dedi.

Samsun Tarım İl Müdürlüğü’nce arıcalara yönelik düzenlenen “Arıcılıkta Başarı Yolları” konulu panel düzenlendi. İlim Yayma Eğitim Vakfı toplantı salonunda gerçekeşen panele konuşmacı olarak katılan Tekirdağ Ziraat Fakültesi emekli Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, Samsun Arıcalar Birliği üyesi olan yaklaşık 360 kişiye, arıcılık konusunda bilgi verdi.

Samsun’da arıcılığı modern hala geçirmek için çeşitli aktivitelerde bulunduklarını söyleyen Samsun Tarım İl Müdürü Sadullah Kirenci, “Ülkemizde 4 milyon 200 bin koloni var. Türkiye’de üretilen 70 bin ton balın, bin 400’ü ise Samsun’da üretilmektedir.” dedi.2 bin 594 ana arı için 39 bin YTL teşvik ödendiğini belirten Tarım İl Müdürü Kirenci, 2005 yılında 29 ton bal içinde 11 bin YTL para ödendiğini söyledi.

Günümüzde arıcılığın hala ilkel yöntemlerle yapıldığını vurgulayan Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, “Arıcalar olarak, gelişmiş ülkelere baktığımızda, bakım besleme, hastalık ve zararlılara karşı önlem, o bölgede bitki örtüsü(flora) ve ekipmanları doğru kullanma gibi konularda hassas olunmadığını görüyoruz.”diye konuştu.

Prof. Dr. Muhsin, “Arcılığa verilen emiğin karşılığını en iyi şekilde alabilmek için, kovanların konulduğu alandaki bitki örtüsünü, bitki örtüsünün kovan kurulan alana uzaklığı, ana arının özelliği konularına dikkat etmeliyiz. Bize ticari firmalar tarfından sunulan ana arıları onları sözlerine güvenerek değil, gözlem ve deneyler sonucu hangisi en iyi şekilde ürün veriyorsa onu tercih etmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Panele ayrıca, Tarım İl Müdürü Sadullah Kirenci, Türkiye Arıcalar Birliği Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Samsun Arıcalar birliği Başkanı Mustafa Kukula ve çok sayıda arıcı katıldı.