Arınç; ‘Gazete haberini yüreğim titreyerek okudum’

Finlandiya'dan dönen Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Başkanı Bülent Arınç, Diyarbakır'da ve diğer illerde olan olayları değerlendirdi.

Finlandiya Parlamento Başkanı Paavo Lipponen’in davetlisi olarak bu ülkeye giden Bülent Arınç, üç günlük temaslarının ardından yurda döndü. Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde basın mensuplarına açıklamalar yapan Arınç, Diyarbakır, Batman ve Siirt’te meydana gelen olaylar ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Arınç, “Yaşanan olayların üzücü olduğunu söylemeliyim. Bu üzücü olaylar sebebiyle güvenlik kuvvetleri emniyeti tesis etmeye çalışıyor.” dedi.

Bu konunun parlamentoda görüşülmesinin önem taşıdığını belirten Arınç, “Yaşanan olaylar bir tedirginliğe yol açmıştır. Bazı gazetelerdeki açıklamalar kamuoyunu endişeye sevk edecek niteliktedir. Türkiye’nin en güzel illerinden birisinin teröre teslim olduğu şeklindeki bir gazete başlığını yüreğim titreyerek okudum.” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdiğini anlatan Arınç, “Sayın Başbakan veya bir bakan Genel Kurul’umuzda parlamentomuza bilgi verebilir. Bu bilgi vermede siyasi partilere söz hakkı doğar, onlar da fikirlerini açıklarlar. Gündem dışı konuşmayla ilgili bakanın bilgi vermesi, grubu olan partiler hatta diğer siyasi parti temsilcilerinin fikirlerini açıklamasında yarar olacağını belirttim. Sayın Başbakan da bu düşünceme hak verdiler ve böyle bir şeyi düşündüklerini söylediler. Meclisin ilk çalışma gününde salı günü olabilir, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, olaylarla ilgili sorumlu bir bakan olarak Genel Kurul’a bilgi arz edecektir.” dedi.