Arınç gazetecilere fena kızdı

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis'in ISO 9001 Kalite Yönetim Belgesi aldığı törende, sandalyelerin kırılmasıyla ilgili yapılan haberlere tepki gösterdi.

TBMM’nin yenilenen ısı merkezinin açılışı için düzenlenen törende konuşan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis’in İSO 9001-2000 Kalite Belgesini aldığını hatırlatarak, ”Gazetelere baktığımız zaman bu kalite belgesinden bir satır bile yok ama 500 sandalye içinden 2 tanesinin kırılmış olması birinci sayfa haberi oldu” diye konuştu.

Gazetecileri, Meclis’in itibarına sahip çıkmaya çağıran Bülent Arınç, “Bu Meclis, sizin de Meclisiniz. Meclisimizin itibarının artması, saygınlığının artması sizin de özleminiz olmalıdır. Öyle olduğuna da inanıyorum. Lütfen… Üç yıl boyunca tüm personelimizin alın teri ve göz nuruyla kazandığı bir kalite belgesinin, iki tane kırılan sandalye kadar değeri yok mu? Bunu nasıl yazabiliyorsunuz? Bunu yazarken hiç yüzünüz kızarmıyor mu?” diye konuştu.

Her organizasyonda böyle aksiliklerin yaşanabileceğini vurgulayan Bülent Arınç, şöyle konuştu: “Buradan geçen bir arkadaş koluyla dirseğiyle benim gözüme bir şey sokamaz mı? Üç insan birbiriyle şakalaşırken ikisi sandalyelerin üzerine düşmüş olamaz mı? İnsan her şeyle karşılaşabilir. Tüm bu güzellikleri örtecek bir olay mıdır bu? Bir meclisin kalite belgesi almasıyla bir başyazar nasıl eğlenebilir, nasıl kendi kendine katıla katıla gülebilir? Bunlar üzüntü verici olaylardır.

Bu Mecliste parlamento muhabiri arkadaşlarımızla birlikteyiz. Yıllardır biraradayız. Birbirimizi de seviyoruz. Yani haber değeri gözüyle bakarken, kendilerine her zaman söyledim; pozitif haber yayınlamak çok mu zor? Pozitif haberlerle Meclisimize bir şeyler katmak hepimizin niçin ortak arzusu olmuyor? Bunları biz yapıyoruz, görevimiz olduğu için yapıyoruz. Kimseden alkış da beklemiyoruz. Siyasi ikbal peşinde de değiliz. 15 arkadaşımız her zaman düşünüyor, taşınıyor, yapılacak şeyler doğruysa bunu müştereken karar altına alıyor. Bunu en güzel şekilde de halkımıza yansıtmak istiyoruz. Ne olur bunu bize çok görmeyin. Bu yazdıklarınıza belki okuyanlar da katıla katıla gülecektir, Türkiye’de medyanın geldiği seviyeyi görmek bakımından. Ama ne bize gülün, ne biz size gülelim. Bu hizmetleri hep beraber takdir edelim, yapanlarla kol kola girelim.”

TBMM Başkanı Bülent Arınç, ısıtma ve soğutma merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, 4 milyon 85 bin YTL’ye mal olan yeni merkezle yılda 400 bin YTL tasarruf sağlanacağını söyledi. Arınç, “Meclisimizin idari ve fiziki alandaki tüm bu değişim çabalarımızın merkezinde milli iradeye verdiğimiz önem yatıyor. Biz, tüm gücümüzü ve ilhamımızı milletimizin bize emanet ettiği iradeden alıyoruz. Ülkemizin kalkınmasının, demokratikleşmesinin ve özgürleşmesinin temelinde bu iradenin gücünün artması yatıyor” diye konuştu.