Arınç gitti mesir çayı kaldı!

Arınç'ın görev yaptığı dönemde çay ocağına en çok sipariş edilen sıcak içecek, 'Mesir Çayı' oldu.

41 çeşit baharat ve şifalı ottan oluşan güzel kokulu ve lezzetli bir macundur mesir. İlk olarak Yavuz Sultan Selim’in eşi Ayşe Hafsa Sultan hastalanınca dönemin ünlü ve başarılı hekimi Merkez Efendi tarafından kullanıldığı söylenir.

Tanıtım metinlerine göre, vücuda kuvvet, kalbe ferahlık verir, zihni açar, dikkati arttırır, sakinleştirir… Ayrıca, birçok ağrılı hastalığa iyi gelir. Mesir macunu bu kadar lezzetli ve yararlı olunca, yüzyıllar boyunca yaşamayı başardı. Hatta, adına festival bile düzenlendi.

Her yıl düzenlenen festivalde Merkez Efendi’nin Ayşe Hafsa Sultan’ı mesir macunuyla iyileştirmesi canlandırılır, yüksek yerlerden atmak suretiyle halka mesir macunu saçılır. Türkiye’nin ulusal düzeyde haber olan nadir yerel festivallerinden biridir Manisa Mesir Macunu Festivali.

Çünkü, her adımları ulusal düzeyde haber yapılan siyasetçiler, iktidar muhalefet demeden yoğun ilgi gösterir bu festivale. Ünlü bir siyasetçi yoktur ki avuçladığı mesirleri aşağıya doğru savururken fotoğrafı çekilmesin.

476. Festivali kapsamındaki mesir saçma töreni bugün yapılacak ve akşam büyük ihtimalle bültenlerde görüntülerini izleyeceğiz. Yine büyük ihtimalle Manisa ve siyaset denilince aklımıza gelen ilk isim olan eski Meclis Başkanlarından Bülent Arınç’ı, bu vesile ile anımsayacağız.

EN ÇOK SİPARİŞ

Hazır mesir ve siyasetle ilişkisi açılmışken yeni Başbakanlık’ın bulunduğu Çankaya Köşkü’nün koridorlarında dikkatimizi çeken bir kulisi paylaşalım. Malum, Başbakan ile 4 yardımcısı Çankaya Köşkü’nde, 1 Başbakan Yardımcısı da eski Başbakanlık binasındaki makamında görev yapıyor.

Çankaya Köşkü’ne taşındıktan sonra orada Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan isimlerden biri de Bülent Arınç olmuştu. Arınç’ın görev yaptığı dönemde de makamının ihtiyaçlarını karşılayan çay ocağına en çok sipariş edilen sıcak içecek, ‘Mesir Çayı’ oldu.

TÜRKEŞ’İN DE TERCİHİ

1 Kasım seçimlerinden sonra aktif siyasetle yollarını ayıran Arınç’tan sonra Mesir Çayının akıbetini sorunca şu yanıtı aldık:

“Bülent Bey gitti ama Mesir Çayı kaldı yadigar. Çay ocağı hala Mesir Çayı servis ediyor. Bülent Bey’in makamını şimdi Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş kullanıyor ve Sayın Türkeş’in misafirleri de sıklıkla bu çayı denemek istiyor…”

Küçük bir not: Mesir ile kaynatılmış ballı sıcak bir içecekten sözediyoruz. Limonla servis ediliyor. Bu arada Başbakan Yardımcısı Türkeş, yerleştikten sonra kendisine ilk önerildiğinde haklı olarak ‘Yenisi geliyor mu? Bize bayat çay içirmeyin’ diye sormuş ve “Yenisi getirttiriliyor efendim” yanıtını almış

HÜRRİYET