Arınç hakkındaki iddialara cevap verdi

TBMM Başkanı İletişim Başdanışmanı Kemal Öztürk, TBMM Başkanı Bülent Arınç ile ilgili bazı iddialara cevap verdi.

Yazılı bir açıklama yapan Kemal Öztürk, “Sayın Başkan, haberlerde bahsi geçen biçimde kendisine yakışmayan, siyasi ahlakına uymayan ‘ya sen, ya ben, ya da o’ şeklinde, ‘pazarlık, veto, tehdit’ ifade eden söz ve benzer davranışlarda asla bulunmamıştır ve bunların tamamı iftiradır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle ilgili bir süreden beri TBMM Başkanı Arınç hakkında gerçeği yansıtmayan haber ve yorumların son günlerde yoğunlaşarak arttığının görüldüğüne işaret edilen açıklamada, “Söz konusu haberlerde, TBMM Başkanı Sayın Arınç’ın, özellikle cumhurbaşkanlığı adaylık sürecinde, ‘bazı adayları istemediği, itiraz ettiği, bazı adayların olmaması için tehditte bulunduğu’ şeklinde gerçeği yansıtmayan, asılsız ifadeler yer almıştır” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu tür senaryo ve uydurma haberlerin Sayın Arınç’ın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinden önce başladığı ve yoğun bir dezenformasyon faaliyeti olduğu Sayın Başkan tarafından bazı milletvekillerine bizzat ifade edilmiştir. Sayın Arınç’ın bu ifadeleri, 21 Nisan 2007 Cumartesi günkü bazı gazetelerde de haber olmuştur.

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile 23 Nisan 2007 Pazartesi günü Saat 17:30’de yapılan görüşmeden sonra da Sayın Başbakan, ‘isimler üzerinde bir görüşme olmadığını’ bizzat kendisi basına açıklamıştır. Aynı şekilde TBMM Başkanı Sayın Bülent Arınç da, Anayasa Mahkemesi’nin kuruluşunun 45. yıl dönümü nedeniyle 25 Nisan Çarşamba günü verilen resepsiyonda basın mensuplarının ‘bazı isimleri veto ettiği’ yönündeki soruları üzerine, ‘kesinlikle böyle bir şey yok. İsimler üzerinde konuşulmadı’ cevabını vermiştir. Bu sözler de ertesi gün bazı gazetelerde haber olmuştur.

Sayın Başkan, 26 Nisan Perşembe günü TBMM Başkanlık Divanı kararlarını açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin aynı konuyla ilgili sorularına, ‘Görüşmeleri biz yalnız yaptık. Dolayısıyla bir üçüncü kişi bu konuşmalara şahit değil ki gazetelerde bu kadar şey yazılmış olsun. Bunların hepsi yakıştırmadır, senaryodur, benzetmedir. Bir isim üzerirde konuşulmadı.’ şeklinde cevap vererek bu yöndeki haberleri bir kez daha yalanlamıştır.

Bütün bu birinci elden yalanlamalara rağmen yine bazı basın organlarında bu tür asılsız haber ve yorumların devam ettiği görülmüştür. Sayın Başkan, tüm siyasi hayatı boyunca söylediği hiçbir sözü inkar etmemiştir. Ancak haberlerde bahsi geçen biçimde kendisine yakışmayan, siyasi ahlakına uymayan ‘ya sen, ya ben, ya da o’ şeklinde, ‘pazarlık, veto, tehdit’ ifade eden söz ve benzer davranışlarda asla bulunmamıştır ve bunların tamamı iftiradır.

Bu tür senaryoları üretenler, şimdi kendi senaryolarına halkı inandırmak için büyük bir gayret içindedir. Demokrasinin savunulması gereken günlerde eleştirecek bir suçlu arama çabası son derece üzücü ve dikkat çekicidir.”