Arınç; ‘Irak cehenneme dönüşmüş’

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, "Irak'ta bugün geldiğimiz nokta bizim dış politikamızın da temel hedeflerimizin de doğru olduğunu gösteriyor." dedi.

TBMM Başkanı Arınç, Dolmbahçe Sarayı’nın 150. yılı dolayısıyla düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgi vermek üzere basın toplanrtısı düzenledi. Dolmbahçe Sarayı Medhal Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, Arınç’a Irak’ta gelinen son durum hakkındaki görüşleri soruldu.

Irak’ta şu ana kadar 100 bin sivilin öldüğüne işaret eden Arınç, “Bu büyük bir trajedidir. Irak’ın cehenneme dönüşmüş olduğunu gösterir.” diye konuştu. Türkiye’nin 1 Mart ve öncesindeki endişlerinin haklı olduğunun ortaya çıktığını belirten Arınç, gelinen durumun üzüntü verici olduğunu kaydetti. 1 Mart öncesinde ve sonrasında pek çok ABD’li heyetle görüşmeler yaptıkların anlatan Arınç, “Bu mesele ile ilgili yetkili olan kişilere bazı tavsiyelerimiz oldu. Bunların tutulmamış olması, Irak’ta işgal görüntüsünün halen devam ediyor olması, Irak’ta farklı etnik ve dini gruplara farklı açıdan yaklaşımın zarar verdiği çok açık bir biçimde kendisini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Bülent Arınç şunları söyledi: “Dilerizki komşumuz Irak demokratikleşsin. Halk kendi öz denetimini görsün. Bütün farklılıklar zenginlik olarak yerini alsın. Bir diktatörden kurtulmuş olmanın sevincini yaşayan toplum, başka bir trajedi ile karşılaşmaktan kendisini kurtarmış olsun. Bugün endişe ile televizyon ekranlarına bakıyoruz. Herhangi bir yerde patlama arkasından 40 ölü, filan yerde bir operasyon siviller zarar görüyor. Kadınlar, çocuklar, masum insanlar hayatlarını kaybediyor. Biz dostluk ve barış istiyoruz. Biz Irak halkının demokratik bir şekilde yönetilmesini dünya ülkeleri içerisinde saygın yerini almasını istiyoruz.”