Arınç: ‘Kıbrıs davası hamasetle çözülmez’

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kıbrıs davasının hamaset ve duygusallıkla çözülecek bir sorun olmadığını belirtti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ve resmi konuğu KKTC Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu, yaptıkları heyetlerarası görüşmeden sonra ortak bir açıklama yaptı. Bülent arınç, AB Dışişleri Konseyi’nin dün açıkladığı KKTC’ye yönelik izolasyonların kaldırılması amacıyla AB Komisyonu tarafından hazırlanan Doğrudan Ticaret Tüzüğü’ne ilişkin çalışmaların geciktirilmeksizin başlatılması kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Cumhuriyet Meclisi’nin KKTC’nin çeyrek asra yaklaşan demokratik hayatındaki temel yapı taşlarından biri olmayı sürdürdüğünü vurgulayan Bülent Arınç, Kıbrıs Türklerine uygulanmakta olan izolasyon ve kısıtlamaların kaldırılması için çabalarını sürdürme konusundaki kararlılıklarını teyit ettiklerini ifade etti.

KKTC’ye uygulanan izolasyonların kaldırılmasının önemine işaret eden Bülent Arınç, “KKTC üzerindeki kısıtlamaların gerçek anlamda kaldırılabilmesi için KKTC’nin hiçbir sınırlama olmadan dış dünyayla serbest ticaret gerçekleştirebilmesi, Ercan Havalimanı’nın uluslararası uçuşlara açılması, KKTC’li parlamenterlerin, akademisyenlerin, sporcu, bilim adamları ve sanatçıların uluslararası etkinliklere katılabilmeleri büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

Bu bağlamda AB Dışişleri Konseyi’nin KKTC’ye yönelik izolasyonların kaldırılması maksadıyla AB Komisyonu tarafından hazırlanan Doğrudan Ticaret Tüzüğü’ne ilişkin çalışmaların geciktirilmeksizin başlatılması kararı almasını memnuniyetle karşıladıklarını bildiren Bülent Arınç, son dört yıldır Kıbrıs davasında Türkiye olarak çok ciddi adımlar atıldığını ve önemli gelişmelerin yaşandığını vurguladı. Meclis Başkanı Arınç şöyle konuştu: “Kıbrıs davası hamaset ve duygusallıkla çözülecek bir sorun değildir. Bu milli davamızı, diplomasinin tüm unsurlarını, ekonomik ve uluslararası ilişkilerimizin tüm imkanlarını kullanarak çözüme kavuşturmalıyız.”dedi. Bu süreçte Türkiye ile Kıbrıs arasındaki birlik ve beraberliğin başarı için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Meclis Başkanı Arınç “Türkiye’nin, halkı ve tüm kurumlarıyla Kıbrıslı Türk kardeşlerinin arkasında olduğunu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne her konuda desteğimizi sürdüreceğimizi burada bir kez daha vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

AB HATA YAPTI

KKTC Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu, eski, büyük ve köklü bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin deneyimlerinden her zaman faydalandıklarını ve faydalanmaya da devam edeceklerini dile getirdi. Dünyadan izole olması nedeniyle KKTC’nin dışarıya açılan tek kapısının Türkiye olduğunu vurgulayan Fatma Ekenoğlu, “Her türlü zorluğumuzda yanımızda bulduğumuz ülke Türkiye, ekonomik katkı koyan Türkiye. Bu bizi mutlu ediyor ve mücadeledeki gücümüzü artırıyor” dedi.

Fatma Ekenoğlu, 24 Nisan 2004’ten sonra BM’nin ”Kıbrıs’ta izolasyonlara artık gerek kalmamıştır” şeklinde karar almasına rağmen izolasyonların halen sürdüğünü hatırlatarak, bu konuda AB ve dünyanın açılımlarını beklediğini söyledi. AB’nin, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ adı altında Rumları yalnız başına AB’ye alarak büyük bir hata yaptığını vurgulayan Ekenoğlu, “Şimdi Rumlar, Türkiye’nin AB yolundaki ilerleyişi önünde engeller koymaya çalışıyor. Bu bizi üzüyor” dedi.