Arınç; ‘Kişiye özel düzenleme yok’

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis'in kişiye özel düzenleme yapmasının sözkonusu olmadığını belirtti.

Arınç, tüm milletvekilleri ve siyasi partilerin konuya olumlu yaklaşmasının olumlu bir gelişme olduğunu ifade ettti.
TBMM Başkanlık Divanı salonuda ihtisas komisyonu başkanları ile bir araya gelen Bülent Arınç, gazetecilerin sorularına cevap verdi. Kapatılan Refah Partisi’nin son genel başkanı ve eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın kayıp trilyon davasından aldığı cezayı evinde çekmesini sağlamaya yönelik AK Parti’nin verdiği kanun teklifini değerlendiren Bülent Arınç, ”Erbakan ile ilgili bir düzenleme yapılmıyor. Mevcut İnfaz Kanunu’nda yaşla ilgili düzenleme daha adil ve eşit hale getiriliyor” dedi. Yasa teklifini verenleri kutladığını ifade eden Arınç, kamuoyundaki duyarlılığın milletvekillerine yansıdığını, bunun da çok önemli olduğunu kaydetti. Erbakan ile ilgili bir düzenleme yapılmadığını vurgulayan Arınç, İnfaz Kanunu’nda yaşla ilgili düzenlemenin daha adil ve eşit hale getirildiğini söyledi.

AK Parti’li milletvekilleri Sadullah Ergin, Haluk İpek ve Hayati Yazıcı’nın verdiği teklifin, kanun tekniğine uygun olduğunu belirten Arınç, ”Orada yapılan şudur; zarar doğmuşsa onu giderme hakkı hazine veya zarar gören kurum tarafından saklı tutulmaktadır. 65, 70, 75 ve 80 yaşlarına göre bir eşit düzenleme yapılıyor. Ödenecek zarardan vazgeçilme, af, kişisel düzenleme söz konusu değil” diye konuştu.

Erbakan’ın hapis cezasını evde çekmesiyle ilgili düzenlemenin ”Erbakan affı” olarak nitelendirildiğinie söyleyen bir gazeteciye, 1 Haziran’da yürürlüğe giren Ceza İnfaz Kanunu’nda yaşı ileri olan hükümlülerle ilgili olarak CHP ve AK Parti’li milletvekillerinin ortak önergesi sonucu düzenleme yapıldığını hatırlatan Bülent Arınç, Erbakan’ın 80 yaşına gelen eski bir başbakan olduğunu, milletvekilliği de dahil birçok görevlerde yer aldığını kaydetti. Mevcut yasada yaşla ilgili bir adaletsizlik ve eşitsizliğin olduğunu savunan Arınç, bu düzenlemede 65 yaşını bitiren bir hükümlüden sağlık raporu aramadan, bir zarar doğmuşsa onun tazminini istemeden bunu evinde çekmesine imkan tanındığını kaydetti. Arınç, ancak 10 yaş daha yaşlı bir insandan hem sağlık raporu hem de zararı ödemesinin şart koşulduğunu, bunun eşit olmayan bir muamele olacağını söyledi.

Yapılacak düzenlemenin kişiye özel, onun cezasını ve tazminat yükümlülüğünü kaldıracak bir nitelikte olmaması gerektiğine yönelik sözlerini yineleyen Arınç, “Tüm milletvekilleri, siyasi partiler konuya olumlu yaklaştılar. Düzenlemenin af getirmeyeceği, kişiye özel olmayacağı ve bir zarar doğmuşsa bundan vazgeçilmeyeceğini ifade ettiler. Buna aynen katılıyorum, dün grup toplantısında Sayın Baykal’ın ifade ettiği konulara aynen katılıyorum” dedi.

Arınç, Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş’ın aynı doğrultuda verdiği yasa teklifinde ise giderilmesi gereken eksiklikler bulunduğunu söyledi. Sarıbaş’ın teklifinde oluşan zararın parti yönetiminde bulunan kişiler tarafından paylaştırılıp ödenmesinin öngörüldüğünü vurgulayan Arınç, “RP kapatılmış, paranın usulsüz harcandığı iddiasıyla dava açılmış, o dava sonucu beraat edenler ve hüküm giyenler var. Hüküm giyenler için hazine bir zarar ziyan davası açtığına göre, ‘partinin yönetiminde olanlar eşit olarak ödesinler’ demek, hukuk tekniği açısından çok doğru olmaz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.