Arınç Kongo Cumhuriyeti Senato Başkanı’nı kabul etti

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Senato Başkanı Pierre Marını Bodho ve beraberindeki heyeti TBMM'de kabul etti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Senato Başkanı Pierre Marını Bodho ve beraberindeki heyet bugün ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti. Anıtkabir ziyaretinin ardından TBMM’ye gelen heyet, Başkan Bülent Arınç ile görüşütü.

TBMM Başkanlık Divanı Salonu’nda gerçekleşen kabulde bir konuşma yapan Bülent Arınç, Pierre Marını Bodho ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin dostane ilişkilere sahip olduğunu vurgulayan Arınç, bu ziyaretin parlamentolar arası ilk ziyaret olması nedeniyle önem taşıdığını söyledi.

Türkiye’nin eskiden beri Afrika kıtasına büyük önem verdiğini, yüzölçümü, nüfusu ve doğal kaynaklarıyla Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Afrika kıtasının ön önemli ülkelerinden biri olduğuna değinen Bülent Arınç, “Anayasaları yeni kabul edildi, yakında genel seçimler de yapılacak. Demokratik Kongo Cumhuriyeti süratle demokrasi, huzur ve refah içinde bir toplum olarak yerini alıyor” diye konuştu.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Senato Başkanı Pierre Marını Bodho, Türkiye’den bir yıl öncesinden davet aldıklarını ancak ziyaretlerini bugün gerçekleştirebildiklerini ifade ederek, Türkiye’nin Avrupa-Asya-Afrika arasında bir kavşak noktası olması gibi, kendi ülkesinin de Afrika kıtasındaki ulaşımda bir kavşak noktası olduğunu kaydetti.

Bu sabah Anıtkabir’i ziyaret ettiğini, Cumhuriyeti bu ülkeye getiren ilk kişi olan Atarük’ü andığını anlatan Pierre Marını Bodho, “Kendisine son derece saygı duyuyoruz. Biliyoruz ki kendisinin hayalleri gerçek oldu. Bundan bizim de faydalanmamız lazım” şeklinde konuştu.

Ülkesinin iç savaştan yeni çıktığını ve anayasanın hazırlanarak kabul edildiğini belirten Pierre Marını Bodho, anayasanın hazırlanması çalışmalarına katkı sağlayan Prof. Dr. Mümtaz Soysal’a teşekkür etti.

Soysal’ın Anayasa profesörü olması ve bu konudaki her bilgiye vakıf olması nedeniyle Anayasa’nın hazırlanmasına büyük katkı sağladığını vurgulayan Pierre Marını Bodho, birlikte hazırlanan Anayasa’nın bir örneğini Başkan Arınç’a hediye edeceğini kaydetti.

Kurtuş Savaşı’nda kadınların önemli rol oynadığını, cephede erkeklere yardım ettiklerini, cepheye su yemek ve erzak taşıdıklarını öğrendiğini dile getiren Pierre Marını Bodho, kendi ülkesinde de kadınların sıkıntı içinde oldukğunu, geçiş parlamentosunuda sadece 4 kadın senatörün yer aldığını söyledi.

Türkiye’den iş adamlarının ülkesine yatırım yapmasını beklediklerini dile getiren Bodho, “Allah’ın bize verdiği zenginlikleri başkalarıyla paylaşabiliriz. Doğal zenginliklerimizi başkalarıyla birlikte işleyebiliriz” diye konuştu.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Seneto Başkanı Pierre Marını Bodho, Bülent Arınç’a tamamen Kongo’da çıkan farklı madenlerden yapılan bir saat hediye etti. Arınç ile, gümüş bir şekerlik hediye etti.