Arınç Moskova temaslarına başladı

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Moskova temaslarına başladı.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Rusya’daki resmi ziyaretine başladı. Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçağı ile bu akşam Moskova’ya gelen Bülent Arınç, yarın Rusya Federasyonu’nun alt kanadı Duma Başkanı Boris Grızlov ve üst kanat Federasyon Meclisi Başkanı Sergey Mironov ile bir araya gelecek.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in bir süre önce Rusya’ya gerçekleştirdiği ziyaretten hemen sonra Moskova’ya gelmesini Rusya tarafının ısrarlı arzusuna bağlayan Arınç, şunları söyledi: “Bu ziyareti çok önemsiyoruz. İlişkilerimiz iyi düzeyde. İki ülke arasında siyasi bir sorun yoktur. Parlamentolar halkların temsilcileridir. Onların bir araya gelmesi halkların dostluğudur.” Rusya’nın Ortadoğu ve İslam dünyası ile iyi ilişkiler kurmak istediğine dikkat çeken Arınç, Türkiye’nin bu konuda oynayabileceği role değindi.

TC Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent tarafından onuruna verilen resepsiyonda Rusya’daki Türkiye toplumuna hitap eden Arınç, Rusya ile ilişkileri daha da ilerletecek potansiyelin iki tarafta da bulunduğuna dikkat çekerek, “Burada, güçlü iş adamlarımız var, güçlü gazetecilerimiz var ve güçlü eğitimcilerimiz vardır.” ifadesini kullandı.

Resepsiyonda eğitimcilerle sohbet eden Arınç, “Sankt Petersburg’daki okulunuzu çok beğendim. Ayrıca 10 yıl önce bize Türkmenistan’da şiir okuyan Merdan adlı öğrenciyi halen de unutamıyorum.” diye konuştu.

Eşi Münevver hanımı tanıtırken de, “Maşallah benden daha meşhur oldu.” ifadelerini kullanan Bülent Arınç, etrafındakilere de kendi elleriyle bazı yiyecekler takdim etti.

Üç günlü resmi ziyarette milletvekilleri Mahmut Yıldız, İrfan Gündüz, Osman Nuri Filiz ve Ahmet Işık da Arınç’a eşlik ediyor.