Arınç; ‘Ozanlar haklı gururumuz oldu’

TBMM Başkanı Bülent Arınç, ozanların, halkın yaşadıklarından ilham alarak, onlara sözle hayat veren bilge kişiler olduğunu belirterek, 'Anadolu'nun yetiştirdiği ozanlarla da haklı gururumuz olmuştur'dedi

Arınç, mesajında, ”Her yönüyle zengin ve köklü güzelliklere ev sahipliği yapan Anadolu, yetiştirdiği ozanlarla da haklı gururumuz olmuştur” diye konuştu.

Aşık Veysel Şatıroğlu’nun bu konuda akla gelen ilk isimlerden biri olduğunu vurgulayan Arınç, hayata gözlerini kaybederek başlayan Aşık Veysel’in, ömrünü acı çekerek tamamlamasına karşın geride bıraktığı güzellikleriyle bugün dilden dile dolaştığını kaydetti.

Arınç, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Onun büyüklüğü, eserlerinde gizlidir. Bu hususu dikkate alan TBMM, henüz hayattayken özel bir kanunla, anadilimize ve milli birliğimize yaptığı hizmetlerden ötürü, 500 lira aylık bağlayarak onu taltif etmiştir. Sanatındaki ustalığını öğrencilerle de paylaşan Aşık Veysel, geride ulaşılması güç bir hayran kitlesi bırakarak, 21 Mart 1973 günü, doğduğu yer olan Sivas’ın Şarkışla İlçesi Sivrialan köyünde hayatını kaybetmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle Aşık Veysel’e Allah’tan rahmet diler ve tüm ozanlarımıza selamlarımı iletirim.”