Arınç: Papa’nın ziyareti önemli

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Papa 16. Benediktus'un 28 Kasımda Türkiye'ye yapacağı ziyareti önemli bulduğunu belirtti.

Arınç, Manisa’da yaptırılan TBMM 85. Yıl Çok Programlı Lisesinin açılışının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “Papa 16. Benediktus’un Türkiye’ye ziyaretini nasıl değerlendirdiğini ve bunun Medeniyetler İttifakı arayışına etkisini” sorması üzerine Arınç, dünyada medeniyetler arasında çatışma yaratmaya çalışanların ve bunun üzerine senaryolar üretenlerin olduğunu söyledi.

Dünya barışının sağlanması ve uluslararası terörizmin önlenmesinin ancak medeniyetler ittifakı ya da buluşmasıyla mümkün olabileceğini vurgulayan Arınç, şöyle konuştu:

“Biz bunu çok önemsiyoruz. Biz bunu hayati önemde görüyoruz. Küresel terörizme karşı küresel bir barış projesinin olması lazım. Bu projenin adı da Medeniyetler İttifakı’dır. Buna Hükümet ve Parlamento olarak, sivil toplum örgütleri olarak çok önem vermemiz gerekiyor. Papa 16. Benediktus’un Türkiye’ye ziyaretini önemli buluyorum. Geliş amacı ne olursa olsun… Bunu önceden bilmemiz veya kafalardan ne geçtiğini öngörmemiz mümkün değil.

Ancak dünya Katoliklerinin ruhani lideri olan bir kimsenin, aynı zamanda Vatikan devletinin başkanı olan bir kimsenin Türkiye’yi ziyaretini önemli görmekteyiz. Biz bu ziyaret sırasında Medeniyetler İttifakı adına bir şeyler yapılabilirse ayrıca memnuniyet duyarız. Gerçi Papa 16. Benediktus’un bundan birkaç ay önce yaptığı bir konuşma Müslüman dünyasında tepkiyle karşılanmıştı. Türkiye de tepki veren ülkeler arasında yer aldı. Ancak bazı yanlışlıkların düzeltilmesi bir araya gelmekle mümkün olabilir. Sıkılı yumrukla el sıkışılmaz, el sıkışmak için yumruğunuzu açmanız gerekir.”

Osmanlı’nın ve halen Türkiye’nin, farklı inançların birlikte yaşadığının en güzel örnekleriyle dolu olduğuna dikkati çeken Arınç, bu nedenle de Papa ziyaretinin önemli olduğunu ifade etti.

Papa 16. Benediktus’un Türkiye’ye gelişinin altında “siyasi başka nedenler” olması halinde bunun hükümetlerin işi olduğunu ve Cumhurbaşkanı’nın bu konuları Papa’ya rahatlıkla ifade edebileceğini belirten Arınç, şunları kaydetti:

“Bildiğimiz gibi İstanbul’da Fener-Rum Patrikhanesi var. Moskova’da ayrı bir kilise var. Roma’daki kilise de Katoliklerin ruhani liderliğini barındırmaktadır. Onlar da bu kiliselerin beraberliği adına bu ziyareti çok önemsiyorlar. Bütün dünyanın gözü Türkiye’nin üzerinde olacaktır. Türkiye’den olumlu izlenimlerle ayrılmasını ben şahsen çok arzu ediyorum. Öyle olacağını da düşünüyorum.”

301. MADDE DEĞİŞİKLİĞİ

Arınç, “TCK’nın 301. maddesine” ilişkin bir soru üzerine, yeni TCK’nın uzun uzun tartışılarak yapıldığını, bu yasanın 301. maddesinin de geçmişte var olan 158 ve 159. maddelerden daha çağdaş ve ifade özgürlüğüne izin veren bir madde olarak çıkarıldığını belirtti.

Maddeye ilişkin uygulama aşamasında tekrar tartışmaların gündeme geldiğini, içinde bazı muğlak ifadeler yer aldığı yönünde eleştiriler bulunduğunu hatırlatan Arınç, “Biz, 301. maddenin gerektiği zaman değiştirilebileceğini veya gerekiyorsa kaldırılabileceğini ama bu haliyle de devam edebileceğini düşündük. Bu konuda maddenin tartışmaya açılmasını takip ettik. Zaten Başbakan’ın ifadeleri de bu yönde” dedi.

Arınç, şu aşamada sivil toplum örgütlerinin bu konu üzerinde uzlaşı arayışında olduğunu hatırlatarak, bunun bir taslak haline gelip gelmediğini bilmediğini ama kendilerinin de maddenin net hale getirilmesini daha uygun bulacaklarını kaydetti.