Arınç ‘Sezer için çok çalışmıştım’

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Demirel’e karşı Ahmet Necdet Sezer’in cumhurbaşkanı olması için çok çalıştığını belirtti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Süleyman Demirel’e karşı Ahmet Necdet Sezer’in cumhurbaşkanı olması için çok çalıştığını belirtti, bugün ise Sezer’le seviyeli bir ilişkisi olduğunu söyledi. Arınç, cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmaları yaşanırken Uluslararası Polis Birliği (İPA) Türkiye Başkanlığı’nca çıkartılan Turkey New Police Dergisi’ne son seçimde izlediği politikayı anlattı. 11 sayfalık röportajda Arınç, siyasi değerlendirmelerin yanı sıra duygusal yanlarıyla ilgili samimi açıklamalar yaptı. Arınç’ın mesajları özetle şöyle:

DERVİŞ HATAYDI Türkiye son 50 yılın en büyük krizini ANAP, MHP ve DSP koalisyonu döneminde yaşadı. Çözüm bulamayınca dışarıdan Sayın Kemal Derviş’i getirip bakan yaptılar, bütün yetkiyi ona verdiler. En son ABD’ye gittiğinde ‘15 günde 15 yasa çıkmalı’ dedi. 15 günde 15 kanun çıkması şöyle dursun, 15 kanunun 4-5 tanesi aylar sonra çıktı. Gerisi de bu şekilde kaldı çünkü hükümet kendi içinde çelişkiler yaşıyordu.

ABİMİ DEMİREL ALDI Büyük abim 1992’de Manisa’ya Celal Bayar Üniversitesi kurulduğunda geldi. 1994’de kurucu rektör oldu. O yıl Demirel ve Çiller hükümeti onu görevden aldılar. Ben 1994’te mahalli seçimlerde belediye başkanlığına aday olmuştum ve dokuz oyla seçimi kaybettim. Herhalde ‘Bu rektör kardeşini destekledi’ diyerek ‘kabağı ağabeyimin başına patlattılar. Sonra Danıştay yapılan işlemi iptal etti. Ama o tekrar göreve dönmedi.

5 ARTI 5 YÜZÜNDEN Fazilet Partisi’ndeyken Sayın Sezer’in Cumhurbaşkanı olması için gayret gösterdim. Beni iki şey etkiledi. Birincisi Sayın Demirel’in 5+5 formülünün olmamasıydı. Ona yürekten iman etmiştik. İkincisi de Sayın Demirel tabii çok yetenekli, birikimi olan bir insan ama Türkiye yeni Cumhurbaşkanları çıkarmalı diye düşünüyordum. Ama ben o formülü yadırgadım. Sayın Sezer o dönem Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak tarafsızdı. Cumhurbaşkanlığı’na iki sefer vekalet ettim. Şu anda da kendileri ile ilişkilerimiz çok iyi ve seviyeli bir düzeyde.

MİHRİBAN’I SEVİYORUM Türkülerden Mihriban’ı çok seviyorum, onu hemen söyleyeyim. Ne zaman duysak eşimle tekrarlarız. Hem Beşiktaş’lı hem de Galatasaray’lıyım. Ama kökten Beşiktaşlıyım. Rahmetli oğlum Galatasaraylı’ydı. Tabii onun da bir hatırası var.