Arınç’tan ‘Tayyip’ esprisi: Politikayla ilgisi yok herkes rahat nefes alsın

Gıda tüketiminde Müslümanların hassasiyetlerinin göz önünde bulunduran ve son dönemde büyük ilgi gören helal sertifikalı ürünler fuar alanına indi.

Gıda tüketiminde Müslümanların hassasiyetlerinin göz önünde bulunduran ve son dönemde büyük ilgi gören helal sertifikalı ürünler fuar alanına indi. Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı İstanbul CNR Expo’da açıldı. Sektörün önde gelen temsilcilerini buluşturan fuar aynı zamanda 20 bin ziyaretçi beklentisiyle misafirlerini karşılamaya hazırlanıyor. Fuara, Malezya Devlet Bakanı ile birlikte katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, fuarda kullanılan ve dini bir anlamı bulunan ‘Tayyip’ kelimesine atıfta bulunarak, “Konferansın adına bakarak şunu söyleyebilirler: ‘Gördünüz mi yine bir konferansın içinde Başbakan’ın propagandasını yapıyorlar, zaten Türkiye’de helal falan denince bu yobazlar mutlaka parti propagandası yapacak olabilirler.’ Günümüzdeki politikayla kesinlikle ilgisi yok, herkes rahat bir nefes alsın.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CNR Expo alanında düzenlenen fuarın açılışını Malezya Devlet Bakanı Hacı Abdülkerim Kasım ile birlikte yaptı. Esprili konuşmasında Türk siyasetine ince göndermeler yapan Arınç, helal sertifikalı ürünlerle birlikte ve aynı zamanda fuarın sloganı olan “Lets get together for halalen tayyiben life” ifadesindeki ‘Tayyip’ kelimesine atıfta bulundu. ‘Tayyip’ kelimesinin dini bir kavram olduğunu ve sağlıklı temiz gibi anlamlara geldiğini belirten Arınç, buradaki ifadelerin siyasi olmadığını belirterek, “Herkesin içi rahat olsun” dedi. Gülüşmelere neden olan bölümde Arınç, “Helali anladık da bu Tayyip neyin nesi diyebilirler. Çünkü bu kelime konuşulduğunda Türkiye’de hemen akla Başbakan Erdoğan gelir. İçimizde o kadar laikliği yanlış anlayan,yanlış yorumlayan ve particilikten gözlerinin içi kızarmış o kadar gafil insan var ki, böyle bir konferansın adına bakarak şunu söyleyebilirler: Gördünüz mi yine bir konferansın içinde Başbakan’ın propagandasını yapıyorlar, zaten Türkiye’de helal falan denince bu yobazlar mutlaka parti propagandası yapacak olabilirler. Yanılıyor muyum, yanılmıyorum” dedi.

Dini kavramların bu gibi toplantılarda zikrediliyor olmasının tamamen Kur’an ve İslam’a bağlı olanların kabulleriyle ilgili bir durum olduğunun altını çizen Arınç, “Günümüzdeki politikayla kesinlikle ilgisi yok, herkes rahat bir nefes alsın” ifadesini kullandı. Arınç’ın sözleri salondakileri güldürdü.

‘UÇAKTA HELAL YOK, KOŞER VAR’

Arırnç, yaptığı bir uçak yolcuğunda yiyecek konusunda yaşadığı bir olayı da dinleyenlerle paylaştı. Avusturalya’ya giderken uçakta helal ürün sertifikalı yemek istediğini ancak bu ürünlerin bulunmadığının kendisine iletildiğini anlatan Arınç, ancak aynı uçakta Yahudilerin yediği ve İslami kurallara da uygun olan ‘Koşer” isimli yiyeceği aldığını anlattı. Arınç, Türkiye’de bu tür hassasiyetlerin daha yeni yeni oluşmaya başladığını kaydetti.

‘İSRAİLLİLER MUTFAĞA GİRMİŞ’

Arınç ayrıca, Eski Cumhurbaşkanı Sezer’in İsrail Devlet Başkanı Katsav’ı Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde kabulu sırasında yaşanan bir olayı da anlattı. İsraillilerin mutfağa bile girerek yemek hazırladıklarını ve kendisinin bu durumu yetkililere ilettiğini anlatan Arınç, “Bu bizim işimiz, bizim mutfağımız da çok güzel bir mutfak dedim. Niye siz yiyecek ve içecek işine bu kadar karışıyorsunuz? Bana dediler ki, ‘bu bizim inancımız’.” ifadelerini kullandı.

Arınç, Türkiye’deki laiklik yorumlarının da farklı yapıldığını belirterek bundan helal sertifikalı ürünlerin daha çok aranır hale geleceğine inandığını da sözlerine ekledi.