Arınç: Taslağa bir madde daha eklenebilir

"Bir maddenin eklenmesinin söz konusu; bununla birlikte bazı maddelerde değişiklikler olacak."

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, anayasa değişikliği paketinin bugün Meclis Başkanlığına verilebileceğini, ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ziyareti nedeniyle yarına da sarkabileceğini söyledi.

AK Parti Manisa il teşkilatında basın toplantısı düzenleyen Arınç’a anayasa değişikliği paketiyle ilgili çalışmalara yönelik bir soru yöneltildi. Bu konuda epeyce bir süredir çalışma yürüttüklerini, kendisinin de bu çalışmalara fiilen katıldığını belirten Arınç, hem ilgili partileri ziyaret ettiğini hem de sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşlarıyla bir araya gelerek konu hakkında bilgiler sunduğunu kaydetti.

Taslak paketinde 23 maddenin bulunduğunu, üç de geçici maddenin yer aldığını dile getiren Arınç, taslakla ilgili Türk medyası ve yabancı medyaya da bilgi sunulduğunu anlattı. Taslağa son şeklini vermek üzere çalışmaların hafta sonu da sürdürüldüğünü belirten Arınç, ancak kendisinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan izin alarak Mesir Festivali nedeniyle Manisa’ya geldiğini, bu nedenle telefonla bilgi alabildiğini söyledi.

Çalışmaların bugün bir teklif haline getirilebileceğinin ifade edildiğini kaydeden Arınç, şu bilgileri verdi:

”Bildiğim kadarıyla bugün akşam saatlerinde anayasa değişiklik teklifimiz Meclis Başkanlığı’na verilebilir. Verilebilir diyorum, çünkü bugün Alman Şansölyesi Sayın Angela Merkel de Türkiye’ye geliyor. Sayın Başbakanımızla görüşmeleri var. Eğer tekliflerin tamamı sonuçlanmışsa ve bugün verilebilir bir noktaya gelmişse, sanıyorum saat 17.00 gibi bu teklifler verilebilir. Ancak yarına sarkma ihtimali de var. Dolayısıyla pazartesi veya salı günü teklifleri Meclis Başkanlığına verilebileceğini arkadaşlarımdan aldığım bilgiye dayanarak sizlere söylemek istiyorum.

Yeni bir madde ilavesi, belki sadece bir madde olabilecek. Ama diğer maddelerin bazılarında ufak tefek, bu son ziyaretlerimizde yapılan önerilere, tekliflere, eleştirilere dayanarak bazı rötuşlar yapılabilecek. Bunlardan ancak teklifler Meclis Başkanlığı’na sunulduğunda haberdar olabileceğiz. Yani bunu burada ifade etmek, yeni bir tartışmayı başlatmasın diye söylemek istiyorum. Esasta çok fazla değişiklik yok, ancak 1-2 maddede, bir iki haklı eleştiri ve öneri değerlendirilecek. Bu da zaten tabiidir. Çünkü biz ziyaretlerimizi yaparken, ziyaret ettiğimiz kişilere ‘Taslağımız budur, bunu zenginleştirecek olan sizlersiniz, sizin düşünceleriniz ve fikirleriniz bizim için çok önemlidir. Biz uzlaşma ve diyaloğa açığız’ demiştik. Şimdi onları değerlendirmekten daha tabii bir şey olamaz.”

”MESİRDE SAĞANAK YAĞMUR ALTINDA TAMAMEN ISLANINCAYA KADAR MEYDANDAN AYRILMAYARAK, BU TÖRENE RENK KATAN CUMHURBAŞKANIMIZA, MANİSA’NIN GÜZEL İNSANLARI ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün gerçekleşen 470. Uluslararası Mesir Festivali’ne katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e teşekkür etti.

Arınç, AK Parti Manisa İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, 470. Uluslararası Mesir Festivali’ni büyük bir coşkuyla kutladıklarını, unutulmayacak güzelliklerle dolu bir gün geçirdiklerini, Ankara’ya dönmeden önce bir teşekkür toplantısı düzenlemek istediğini söyledi.

Çocukluğundan bu yana büyük bir mani olmadığı sürece mesir törenlerine katıldığını, Manisa’nın yaşattığı bu geleneğin, kendisi için çok önemli olduğunu, birilerinin buna hiç aldırmıyor, bunu küçümsüyor olabileceğini vurgulayan Arınç, bu heyecana eşiyle ortak olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e teşekkür etti.

Arınç şöyle konuştu:

”Mesirde sağanak yağmur altında, tamamen ıslanıncaya kadar meydandan ayrılmayarak, bu törene renk katan Cumhurbaşkanımıza, Manisa’nın güzel insanları adına teşekkür ediyorum. Sırılsıklam yağan yağmurun altında sonuna kadar büyük bir heyecanla topluluğa mesiri saçtılar. Bu hepimizin yıllar sonra hatırlayacağı bir törendir. Sayın Cumhurbaşkanı, Manisa’dan ayrılırken müstesna bir gün yaşadıklarını ve çok memnun olduklarını, Manisalıların gösterdiği sevgiye, sevince teşekkür ettiklerini ve inşallah bundan sonra her yıl fırsat buldukça bu güzel günde Manisalılar ile olmak istediklerini ifade ettiler.”

Mesir törenindeki yaklaşık 1.5 kilometrelik kortej yürüyüşünde, Manisalıların büyük bir sevinçle, Cumhurbaşkanı Gül’ü güllerle, çiçeklerle, karanfillerle karşıladıklarını, konuksever Manisalıların çok güzel bir davranışta bulunduğunu, bunun da kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Arınç, ”Mesir saçımında yağmurda bekleşen insanları daha çok bekletmeme adına sonuna kadar yağmurun altında kalması, Manisalılar için büyük bir jest olmuştur. Çok önemsiyorum bunu. Bugüne kadar pek çok törenlerde bulunmuş olan biri olarak, halkın ıslandığı bir yerde kendisinin de aynı ortak noktaları paylaşacağını göstermesi bakımından fevkalade önemliydi” diye konuştu.

Etkinliğe MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal ve Manisa milletvekillerinin katıldığını anımsatan Arınç, ”Büyük katkı sağladılar. Bu güzel bir davranıştır. Onlara da teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanının ziyaretinde Faruk Bal ve arkadaşlarının bulunması, takdir edilecek bir davranıştır” dedi.

Arınç, Mesir töreninin düzenlenmesinde emeği geçen Manisa Valisi Celalettin Güvenç, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Güven, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerini de teşekkür etti.

Mesir festivalinin Türkiye’nin yaşattığı iki büyük gelenekten biri olduğunu, nice yüzyıllar boyunca bunun süreceğini kaydeden Arınç, mesirin bütün dünyaya duyurulabilmesi için TRT’nin Manisa’ya gelerek belgesel hazırladığını, 22 tane yabancı basın mensubunun kente gelerek mesir festivalini takip ettiğini, Anadolu Ajansı’nın bütün imkanlarıyla çalışmaları yakından takip ettiğini ve bunlardan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Arınç, mesiri daha orijinal kutlamalarla gündeme getirmeye devam edeceklerini kaydetti.