Arınç: “TBMM sivil bir kurumdur”

TBMM Başkanı Bülent Arınç, merhum Bülent Ecevit için meclis bahçesinde düzenlenen cenaze törenine askerlerin katılmaması ile ilgili ortaya atılan iddialara yanıt verdi.

Bülent Arınç, önceki yıllarda yabancı ve zararlı ideolojilerin eğitim kurumlarına zarar verdiğini hatırlatarak öğretmenlerin ve ailelerin gençlerin eğitimine özen göstermesi gerektiğini söyledi.

Açılışlara katılmak üzere Manisa’nın Soma ilçesine gelen TBMM Başkanı Bülent Arınç, 24 derslikli ve 3 milyon 717 bin YTL’ ye mal olan Soma Anadolu Öğretmen Lisesi’nin açılışına katıldı. Açılıştaki konuşmasında eğitim sorunlarına değinen Arınç, geçmiş yıllarda eğitimde yaşanan ideolojik çatışmaları hatırlattı.

Bülent Arınç, şöyle devam etti: “Türkiye’de ben 35-40 senedir siyaset hayatındayım. Sosyal hayatla iç içe olan bir insan olarak üzüntüyle söylemeliyim ki Türkiye’de ideolojiler , özellikle yabancı ve zararlı ideolojiler bütün yatırımlarını gençlik üzerine yapmışlardır,eğitim üzerine yapmışlardır. Eğitim kurumlarını perişan etmek için her fırsatı kullanmışlardır. Bizim okullarımız, ilkokulundan üniversitesine kadar ideolojik kavgaların savaş meydanına dönüşmüştü. Anadolu’dan İstanbul’a Ankara’ya pırıl pırıl gençler gelmişti. Bu çocuklarımızın nasıl yabancılaştığını, yabancı kültürlerin etkisi altında kalarak yolundan çıktığını, anarşi ve teröre nasıl karıştığını, kendi öz kardeşine silah çekecek hale nasıl geldiğini örnekleriyle yaşadık. 68 kuşağı derler ya onlardan birisi olarak bunları söylüyorum. İdeolojik kamplaşmalar; çatışmalar kutuplaşmalar, kavgalar savaşlar okullarımızdı. Bu eğitim kurumlarında hem öğrenciler arasında hem öğretmenler arasında çatışmayı sürekli artıran zemin yaratmaya çalıştılar. Bundan çok zarar gördük,artık bu zarardan dönmek istiyoruz. Çünkü çocuklarımız ülkemizin geleceğidir. Çok şükür son dört yıldır ideolojik çatışmalara şahit olmuyoruz”.

Lise açılışının ardından Soma Nakliyeciler Kooperatifi tarafından yaptırılan 18 derslikli ilköğretim okulunun açılışına geçen Bülent Arınç, açılış öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Bülent Ecevit’in TBMM’deki cenaze töreninde yaşananlar ile ilgili soruyu yanıtlayan Arınç, TBMM’nin sivil bir kurum olduğunu söyledi. Arınç şöyle dedi: “Rahmetli Ecevit’in TBMM’de cenaze töreni yapılmıştır. Bu tören büyük bir olgunluk ve başarı içinde cereyan etmiştir. Biz tüm vefat eden milletvekillerimiz için mecliste bir tören tertipliyoruz. Sayın Ecevit’in devlet töreni ile cenazesi kaldırılacağı için meclisimizin genel sekreteri ve görevli elemanları iç işleri bakanlığımızın yetkilileri ile görüşmeler yaptılar. Başbakanlık genelgesi uyarınca cenazenin kaldırılması sırasında mecliste törenin nasıl yapılacağı konusunda bir yazı yayımlandı. Bu yazı uyarınca benimde gözlerimin önünde bir cenaze töreni yapıldı. Eski yeni sayın cumhurbaşkanları, siyasi bakanlar ve temsilciler bu muhteşem cenaze törenine katılmışlardır. Bu cenaze törenindeki disiplin, olgunluk ve başarıdan dolayı hepsi meclis başkanlığımızı tebrik etmişlerdir. Bildiğiniz gibi o gün GATA’da başlayan tören akşam devlet mezarlığında sona erecek şekilde planlanmıştı. Ben bunların her safhasında GATA hariç bulundum. Sayın komutanlarda kendilerini ilgilendiren yerlerde bulundular. Devlet mezarlığı bildiğiniz gibi Milli Savunma Bakanlığı yönetiminde olan bir yerdir. Cenaze töreninde bir insani görev olarak herkes bulunmuştur. Meclisteki törende ise belirli yönetimle siyasetle ilgisi olan protokol içerisindeki insanlar katılmıştır. Her zaman yaptığımız töreni devlet töreni olarak uygulamak suretiyle yerine getirmiş bulunuyoruz. TBMM sivil bir kurumdur. Sivil bir tören yapması zaten onun yapısının da bir gereğidir. Bunun altından başka bir şey aramak herhalde çok zahmetli bir iştir”.

Bülent Arınç,Ankara’da yapılan Milli Eğitim şurası hakkında konuşarak, ” Milli Eğitim şurası 1939 yılından beri yapılan 17. şuradır. Dün gece şuraya katılan üyeler ile bir yemek yedim. Milli Eğitim Şurası’nın görüşmeler kısmına katılmadım. Şuraya belirlenmiş kişiler ve kurumlar davet edilir ve çok zengin bir katılım oldu. Şurada herkes düşüncelerini özgür bir şekilde söyledi. Kararların ciddi tavsiye kararları olduğu ifade edildi” diye konuştu.

Açılışın ardından Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk ve Soma Nakliyeciler Kooperatifi Başkanı Yusuf Değirmenci ile yeni bir lise binası yapılması için protokol imzaladılar. Bülent Arınç’ta protokole paraf atarak ortak oldu.