Arinç; ‘Terör kavrami yeniden tanimlanmali’

TBMM Baskani Bülent Arinç, Barcelona'daki toplantilar sirasinda terör kavraminin yeniden ve uluslararasi konsensüsle tanimlanmasi gerektigini ifade ettigini söyledi.

Barcelona’da düzenlenen “Besinci Avrupa-Akdeniz Parlamento Baskanlari Konferansi” na katilan TBMM Baskani Bülent Arinç, Türkiye’ye döndü. Atatürk Havalimani Devlet Konuk Evi’nde bir basin toplantisi düzenleyen Arinç, Barcelona sürecinin 10. yildönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen konferansin son derece yararli geçtigini söyledi. Konferans sirasinda Avrupa Parlamentosu Baskani Josep Borrell ile de bir görüsme yaptigini ifade eden Arinç, “Bu görüsmede, Kibris meselesinin çözümlenmesi için Avrupa Parlamentosu’nun daha fazla çaba harcamasi gerektigi konusunda Sayin Baskan ile fikir birligine vardik” dedi.

Toplantinin ikinci gününde yaptigi konusmada medeniyetler arasi diyalog için Barcelona Süreci’nin önemli bir firsat oldugunu belirttigini ifade eden Arinç, sunlari söyledi: “Dogu ile Bati arasinda bir köprü olan Türkiye’nin, diyaloglarin en etkin ülkesi ve merkezi olmaya aday oldugunun altini çizdim. Avrupa’da Islam ve terörizm kavramlarinin yan yana kullanilmasinin Müslümanlara karsi dogurdugu tepkinin tehlikelerini de isaret ettim.”

Arinç, konusmasi sirasinda terör kavraminin yeniden ve uluslararasi konsensüsle tanimlanmasi gerektigini ifade ettigini belirterek, “Ülkemize büyük acilar çektiren terör örgütünü bu kavram kargasasi yüzünden AB üyesi bazi ülkelerde rahatça hareket etmesini örnek göstererek bu durumu elestirdim. Toplanti boyunca ülkemize gösterilen ilgiden bir kez daha gördüm ki Türkiye Akdeniz’in gelecekte en etkin ülkesi olmaya adaydir” diye konustu.