Arınç Türk kolejini ziyaret etti

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da bulunan Turgut Özal Eğitim Kompleksi'ni ziyaret etti.

Gülistan Eğitim Kurumları Başkanı Hayrettin Özkul eşliğinde okulu dolaşan Arınç, son sınıfta okuyan İra Ekmekçiu ve Anieza Dervişi’nin okudukları Fethullah Gülen’in “Gönlümün Gülü” ve Yahya Kemal Beyatlının “Mehlika Sultan” şiirleriyle duygulandı.
Okulu dolaştıktan sonra tiyatro salonuna geçen Arınç, Arnavutluk’taki Türk koleji öğretmenleri, öğrencileri ve mezunları tarafından karşılandı. Arnavutluk’ta bulunan Türk kolejleri mezunları adına konuşan mezunların kurduğu Yeni Ufuklar Derneği Başkanı Ramadan Çipuri, kolejlerin açıldıkları ilk andan itibaren Türkiye ve Arnavut büyük devlet adamlarından devamlı destek aldıklarını belirtti. Arnavut öğrencilerinin okudukları okullarını ziyaret eden devlet adamlarını unutmadıklarını vurgulayan Çipuri, “Bizim okullarımız açıldıklarından beri Türkiye devlet adamlarından ziyaret edilip destek almışlardır. Geçen iki hafta önce, 2000 yılında Arnavutluk’ta resmi ziyarette bulunduğu anda bizim okullarımıza destek veren sayın Bülent Ecevit’in ziyaretine gittik. Onun bu zor gününde yanında olmayı bir vefa borcu olarak saydık.” şeklinde konuştu.

TBMM Başkanı Arınç, Türk okullarıyla gurur duyduğu ve iftihar ettiğini belirtti. Arınç, “Bu okullarımızın sağladığı uluslararası başarılar verdiği nitelikli eğitim bizi gururlandırıyor. Arnavutluk ve Türkiye iki dost ülke, ortak ve bağlı olan iki ülkenin ilişkileri güçlendirilmesi gerekiyor. Bu arada, Arnavutluk ile çok iyi ilişkiler içerisindeyiz. Türk Arnavut halkları da birbirinin dostudur. Ortak tarihten gelmektedir. Bu durumlarda türk okullarının pırıl pırıl Arnavut gençlerin yetişmesi, yapılabilecek en büyük hizmettir. Arnavutluk için ne kadar önemli ise Türkiye için de o kadar gurur vericidir.” ifadelerini kullandı. Dünyanın çeşitli ülkelerinde Türk okullarını ziyaret ettiği ve hepsinin birbirinden kaliteli olduklarının altını çizen Arınç “Rusya federasyonunda okullarımız oldu, Güney Afrikada dünyanın dört bir tarafında pırıl pırıl her biri birbirinden kıymetlidir. Türkiyeden çok selamlar getirdik, selam ve sevgilerinizi de aynen Türkiye’ye göndereceğim. 2000 yılında Arnavutluk’ta resmi ziyarette bulunmuştuk. O gün tek başıma M.Akif kolejini ziyaret ettim. Daha sonra böylesi mükemmel bir kampüsü ziyaret etmek büyük mutluluk vericidir. O zamanın Cumhurbaşkanı Recep Meydani idi. Bir akşam yemeğinde okullarımız hakkında övgüyle o kadar söz etti ki “Ben de bu okullarda öğretmenlik yaptım” dedi. Bugün Başbakan Yardımcısı Ilir Rusmajli onurumuza bir öğle yemeği düzenledi. Orada milli savunma bakanı Fatmir Mehdiu de vardı. İkisi de, biz bir şey söylemeden bu okullar hakkında büyük memnuniyet duyduklarını iffade ettiler.” diye konuştu. Arınç yurtdışındaki Türk okullarıyla ilgili hatıralarını anlatırken duygulandığı gözlendi.

Arınç ayrıca “TOK eğitim kompleksinde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in temel attığı ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’nın açılışı bizi çok bahtiyar etti. Bu ziyaretin en güzel hatıralarından birisi olarak ifade edeceğiz.” dedi.