Arınç Türkçe olimpiyatlarına katılan öğrencileri kabul etti

4. Uluslararası Türkçe Olimpiyatı'na katılan öğrencileri kabul eden TBMM Başkanı Bülent Arınç, öğrencilerin okuduğu şiirlerle duygulu anlar yaşadı.

Arınç, 84 ülkede, Türk okullarında okuyan öğrencilerin Türkçe öğrenmelerinin ‘muhteşem bir olay ve bir efsane” olduğunu ifade etti.
TBMM Başkanı Bülent Arınç, 4. Uluslararası Türkçe Olimpiyatı için Türkiye’de bulunan 84 ülkeden öğrenciyi Meclis’te kabul etti. Burada Başkan Arınç’a bilgi veren Uluslararası Türkçe Olimpiyatı Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam da 84 ülkeden 355 çocuğun Ankara Kızılcahamam’da, 4. Uluslararası Türkçe Olimpiyatı’na katıldığını belirterek, Türkiye’ye gelen çocukların kendi ülkelerinde yapılan yarışmalarda birinci olduklarını vurguladı. Mehmet Sağlam, Olimpiyat finalinin 17 Haziran Cumartesi günü, İstanbul’da ”İstanbul Gösteri Merkezi” yapılacağını ifade ederek, Arınç’ı finallere davet etti.

Kabulde daha sonra Güney Afrikalı çocuk, ”Unuttun mu”, Kazakistanlı kız öğrenci ”Sol Yanım”, Güney Koreli öğrenci de ”Çanakkale Şehitleri” şiirini okudu. Kenyalı öğrenci Winnie ise ”Ayrılık” isimli türküyü okudu. TBMM Başkanı Arınç’ın ”Sol Yanım” adlı şiir okunurken, duygulandığı görüldü.

Burada bir konuşma yapan Bülent Arınç, Türkçe’nin zengin ve duru bir dil olduğunu, kulağa hoş geldiğini, bülbül sesi kadar onu zarif, su şırıltısı kadar temiz olduğunu söyledi. Türkçe’nin hem Türkiye’de güzel konuşulması hem de dünyada uluslararası bir dil olarak kabul edilmesini candan desteklediğini ifade eden Arınç, şunları söyledi: “Gelecek yıl, başkanlığımızın son dönemi olacak. Ama buradan ilan etmek istiyorum ki bu gençlerimize ödüllerini verirken, TBMM’nin de bir ödül takdim etmesini; bunun, önümüzdeki yıldan itibaren bir gelenek olarak sürdürülmesini düşünüyorum ve bunu uygulayacağım. TBMM Türkçe için ne yapılırsa ona destek olmalıdır. Türkçenin her yerde konuşulmasını, onun iyi bir dil olarak bilinmesini istiyoruz, hem de bu tür etkinliklere Meclis olarak çok büyük destek veriyoruz” diye konuştu.

Kendisinin de olimpiyatlara katılan çocuklar kadar bir Türkçe aşığı olduğunu dile getiren Bülent Arınç, “Türkçeyi seviyorum, Türkçenin zenginliğine hayranım. Bugün maalesef Türkiye’de, Türkçeyi 15-20 kelime ile konuşanlar var, Türkçeyi sadece argodan ibaret zannedenler var” dedi.

TBMM Başkanlığı’nın temsil ödeneğinden, bu yıl yapılan 4. Uluslararası Türkçe Olimpiyatı’na maddi destekte bulunmayı taahhüt ettiğini hatırlatan TBMM Başkanı Arınç, Cumartesi günü İstanbul’da yapılacak Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın finaline katılacağını ve dereye girenlere ödül vermekten mutluluk duyacağını söyledi.

Konuk çocuklar Arınç’a çeşitli hediyeler sunarken, Arınç da çocuklarla tek tek ilgilenerek, nereden geldiklerini ve isimlerini sordu.