Arınç zararlı madde kampanyası başlatacak

TBMM Başkanlığı, zararlı madde kullanımının önlenmesi yeni bir kampanya başlatıyor.

Bülent Arınç, zararlı madde kullanımının önlenmesi için düzenlenen kampanyayı, 22 Mart Çarşamba günü, TBMM Tören Salonu’nda düzenleyeceği basın bilgilendirme toplantısıyla başlatacak. Kampanyada kullanılmak üzere kısa film, broşür ve afişler hazırlandı.

Basın toplantısında, hazırlanan film ilk kez gösterilecek; ardından TBMM Başkanı Arınç, zararlı madde kullanımının önlenmesi için toplumu uyarıcı çağrıda bulunacak. Daha sonra, toplantıya katılan bakanlar, sorunun çözümü için yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verecek.

Kampanyanın tanıtım toplantısına, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ da katılacak.

Kampanyanın başlatılmasının ardından, İstanbul’da ilgili tüm çevrelerin katılımıyla sempozyum düzenlenecek.

Gençlerin hedef kitle olacağı kampanyada, madde kullanımının daha yaygın olduğu belirlenen illere öncelik verilecek. Kampanya, okullarda da yürütülecek. Kampanya kapsamında, ilköğretim okullarında müfredat programlarına madde kullanımıyla ilgili sağlık bilgileri konulması; risk altındaki gençlerin belirlenmesi; aileye ulaşılması ve çocuklara yönelik aktiviteler düzenlenmesi gibi çalışmalar yapılması hedefleniyor.

Öğretmenlerin eğitimini de içine alan kampanya çerçevesinde, CD hazırlanması, spor ve sanat etkinliklerinin düzenlenmesi, meslek becerilerinin edindirilmesi gibi aktiviteler öngörülüyor. Kampanyada, gençlere yönelik tiyatro oyunları, spot filmlerin hazırlanması; dizi programlarda konunun işlenmesi; kamplar ve kulüplerin oluşturulması gibi öneriler yer alıyor.