Arınç’a kıyak emeklilik getirildiği iddialarına Başdanışmanı cevap verdi

Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda yapılan bir düzenlemeyle TBMM Başkanı Bülent Arınç'a ''kıyak emeklilik'' yolu açıldığına yönelik iddialara TBMM Başkanı Başdanışmanı Kemal Öztürk cevap verdi.

Haberde, Arınç’ın, komisyon üyelerini arayarak kendi emekliliği için özel bir düzenleme yaptırdığının öne sürüldüğünü kaydeden Öztürk, ”Sayın Başkan, bugüne kadar hiçbir komisyon çalışmasına etki edecek bir müdahalede bulunmadığı gibi, kendisi için düzenleme yaptırması da Sayın Başkan’ın kişiliği, siyasi görüşü ve ahlaki değerleri açısından mümkün değildir” dedi.

Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasası’ndaki söz konusu düzenlemenin, Nisan 2005 tarihinden beri çeşitli komisyonlarda tartışıldığını hatırlatan Öztürk, TBMM başkanının, cumhurbaşkanı ve başbakanla birlikte aynı türde bir emeklilik hakkına sahip olması için Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda 20 Haziran 2005 tarihinde, Plan ve Bütçe

Komisyonu’nda oluşturulan alt komisyonda ise 26 Ocak 2006 tarihinde bir düzenleme yapıldığını anlattı.

Kemal Öztürk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ”Söz konusu tarihlerde komisyonlarda kabul edilen kanun tasarısı, haberde demeç verdiği belirtilen milletvekillerinin de imzasıyla Genel Kurul’a gönderilmiş ve kanunlaşmıştır. Tüm bu süreçlerde Sayın Başkan’ın, doğrudan ya da dolaylı olarak hiçbir dahli olmamıştır. Aradan geçen bu kadar zaman zarfında herhangi bir sorun çıkmamışken ve bir haber değeri taşımamışken, bugün, düzenlemeyi yeni yapılmış gibi gösteren haberin belirli bir maksatla gündeme taşındığı açıkça ortaya çıkmıştır. Sayın Başkan’ı yıpratmaya yönelik bu haberin tamamen asılsız, basın yayın meslek ilkelerine aykırı ve karalama gayretlerinin bir parçası olduğunu kamuoyuna duyurmak isteriz. Sayın Başkan, tüm görev süresi boyunca titiz, tarafsız ve TBMM’nin saygınlığını önceleyen tutumundan en küçük bir taviz vermemiş, bundan sonra da vermeyecektir.”