Arınç’ı ayakta alkışladılar

TBMM Başkanı Bülent Arınç, ''Darfur sorununun, en kısa sürede ulusal uzlaşı temelinde çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz'' dedi.

Konuşmasına, kendisine gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Arınç, dost ve kardeş ülke Sudan’ın ulusal birlik ve bağımsızlığının en büyük simgesi olan Meclisine hitap etmekten hissettiği ayrıcalığı ifade etti.

Türk ve Sudan halkları arasında, kökleri derin tarihi ve kültürel değerlere dayanan çok yakın ve sarsılmaz bağlar bulunduğunu ifade eden Arınç, ”Türk ulusu, tarih boyunca kadim dostu Sudan’ı, Afrika kıtasındaki uzak ve yabancı bir ülke olarak değil, kendi memleketinin her zaman sıcaklığını bulduğu dost ve kardeş Sudan halkının bir vatanı olarak görmüştür” dedi.

Arınç, Sudan’a ayak bastığı andan itibaren hiçbir yabancılık hissetmediğini, kendini Sudanlı kardeşleri arasında evindeymiş gibi gördüğünü anlattı.

TBMM’nin, Türk halkının; ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde işgalci güçlere karşı verdiği bağımsızlık savaşının bayraktarlığını yaptığını belirten Arınç, Meclisin son dönemde gerçekleştirdiği büyük reform çabalarıyla, Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde önemli aşamalar kaydetmesini sağladığını vurguladı.

Arınç, Türkiye’nin, 1 Ocak 1956 yılında bağımsızlığını ilan eden Sudan’ı tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin, Sudan halkının bir arada barış içinde yaşamasına, ülkenin zenginliklerinin tüm vatandaşlarının refahı, iyiliği ve kalkınması için kullanılmasına, Sudan’ın egemenliği, birliği ve toprak bütünlüğünün korunmasına büyük önem verdiğini söyledi.

DARFUR SORUNU

Darfur sorununa da değinen Arınç, şöyle konuştu:

”Türkiye, dost ve kardeş ülke Sudan’ın, halen karşı karşıya bulunduğu zorlu meselelerinin, ülkenin egemenliği, birliği ve toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmesini samimiyetle arzu etmekte ve bunun için gerekli katkı ve desteği her zeminde sağlamaktadır. Darfur sorununun, en kısa sürede ulusal uzlaşı temelinde çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz. Bu bağlamda, kapsamlı barış anlaşmasının tam olarak uygulanması amacıyla gösterilen çabaları destekliyor ve bu sürece olanaklarımız ölçüsünde bir katkıda bulunmayı arzuluyoruz.”

Arınç, Kızılay’ın, Darfur bölgesinde yaptığı çalışmaları da anlatarak, Nyala’da kurulan sahra hastanesinde acil servis, dahiliye, çocuk, doğumhane gibi birimlerde günde 300-400 hastaya hizmet verildiğini kaydetti.

KIBRIS DESTEĞİNE TEŞEKKÜR

Sudan’ın, Kıbrıs sorununa ilişkin Türkiye’nin görüşlerine verdiği desteğe teşekkür eden Arınç, iki ülke arasında başta güvenlik, sağlık, tarım ve eğitim olmak üzere birçok alanda verimli ve derin ilişkiler bulunduğunu söyledi. Arınç, 2006 yılı sonu itibariyle 200 milyon doların üzerinde gerçekleşmesi beklenen Türkiye ile Sudan arasındaki ticaret hacminin, iki ülke arasındaki potansiyeli yansıtmaktan uzak olduğunu belirterek, bu çerçevede ticaret hacminin milyar dolarla ifade edilecek seviyeye ulaştırılması gerektiğini bildirdi.

MİLLETVEKİLLERİ ALKIŞLADI

Konuşmasını Arapça teşekkür ederek bitiren Arınç’a, milletvekilleri alkışlayarak karşılık verdi.

Arınç, parlamentodaki konuşmasından sonra, Hartum’da faaliyet gösteren Yapı Merkezi ile GAP inşaat şirketlerinin şantiyelerini ziyaret etti, burada çalışan Türk işçilerle görüştü.