Arınç’ın Çocuk Hakları Günü mesajı

TBMM Başkanı Bülent Arınç, çocukların yaşantılarını bayram havasında geçirmelerinin, en büyük vicdani sorumluluklarından biri olduğunu vurguladı.

Bülent Arınç, Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Arınç, insanlık tarihi boyunca, en korunmasızlar sınıfının en alt basamağında yer alan çocukların, savaş, açlık, afet, suistimal ve hastalık gibi bir çok tehdidin kurbanı olduğunu belirtti. Aynı tehlikelerin, bugün için de dünya çocuklarını tehdit ettiğine işaret eden Bülent Arınç, dili, dini, cinsi, ırkı, kültürü, coğrafyası farklı olmakla birlikte, dünya yüzeyinde milyonlarca çocuğun ölümle burun buruna yaşadığı ve çeşitli sorunlarla pençeleştiğini kaydetti.

Arınç, mesajında, ”20 Kasım 1959’da harekete geçen uluslararası topluluk, çocukların erişkinden farklı fiziksel, fizyolojik davranış ve psikolojik özellikleri olduğu, sürekli büyüme ve gelişme gösterdiği bilincinin yerleşmesi, çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi ile Çocuk Hakları Bildirgesi’ni kabul etti. Ülkemizin de taraf olduğu sözleşmedeki ideallerle, tüm çocuklara onurlu bir yaşam sürmenin kapısı aralanmak istenmiştir. Bugün, BM’nin yanı sıra, ulusal ve uluslararası pek çok kurum ve kuruluş, çocuk haklarının korunması yolunda yoğun çaba sarf etmektedir” ifadelerine yer verdi.

TBMM Başkanı Arınç, sorunun büyüklüğü ve mevcut sorunların her geçen gün nitelik ve nicelik değiştirmesinin, yapılan çalışmaları yetersiz kıldığına dikkati çekti. Türkiye’nin, bir vicdan sorunu olan çocuk hakları konusunda, tüm dünya çocuklarına bayram hediye eden bir ülke olduğunu anımsatan Arınç,mesajında şu ifadelere yer verdi: ”Çocukların yaşantılarını bayram havasında geçirmeleri, fert fert hepimizin en büyük vicdani sorumluluklarından biridir. İnsan hak ve özgürlüklerinin dünyada

yeşermesi, dünyanın her tarafında, çocukların haklarını koruyup kollamakla doğru orantılıdır. Çünkü onlar, yarının büyükleri olacaktır. Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutluyor, başta kendi ülkemizin çocukları olmak üzere, tüm çocuklara aydınlık günler diliyorum.”