Arınç’ın Pakistan değerlendirmesi

Arınç, Demokratik Pakistan'ın Dostları Grubu (DPDG) toplantısına katılmak üzere gittiği Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dubai kentindeki temaslarını değerlendirdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Pakistan’ın içinde bulunduğu siyasi şartların ülkenin kalkınmasına engel olduğunu belirterek, “Pakistan’a zor zamanında yardımcı olmak, bizim için bir görevdir” dedi.

Arınç, Demokratik Pakistan’ın Dostları Grubu (DPDG) toplantısına katılmak üzere gittiği Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentindeki temaslarını AA muhabirine değerlendirdi.

“Türkiye olarak her zaman her yerde olmaya önem veriyoruz. Çünkü yapacaklarımız var, yapacağımız önderlikler, işler var. Bunlar Türkiye’nin daha önder ve itibarlı olması için fevkalade önemli adımlar” diye konuşan Arınç, DPDG’nin 2008 yılında Pakistan’ın ekonomik kalkınması için bir çalışma başlattığını hatırlattı ve Türkiye’nin de bu çalışmanın içinde faal olarak bulunduğunu belirtti.

Dubai’deki toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Pakistan’la olan tarihten gelen dostluk ve kardeşlik ve işbirliğini anlattığını kaydeden Arınç, “Pakistan’ın içinde bulunduğu siyasi şartların Pakistan’ın kalkınmasına engel olduğunu, özellikle terör konusunda, ülkede istikrarsızlık ve güvensizlik yaratmak isteyen odakların, aynı zamanda Pakistan’ı da çok iyi imkanlara sahip olmasına rağmen, ekonomik olarak geri bıraktırdığını ifade ettim” dedi.

Arınç, konuşmasında Dostlar Grubunun yapması gerekenleri sıraladığını ve “Türkiye’nin 100 milyon dolarla bu gruba destek olduğunu, bunun bir kısmının nakit, bir kısmının TİKA marifetiyle uygulanacak projeler kapsamında bulunduğunu” söylediğini belirtti.

Devlet Bakanı Arınç, özellikle enerji, ulaşım, sağlık ve eğitim konularında, kamu sektörü ile özel sektör işbirliğinin Pakistan ekonomisine yararlı olabileceğini ifade ettiğini bildirdi.

Açılış oturumunda sonra daha çok teknik düzeyde gruplar arasında çalışmalar yapıldığını kaydeden Arınç, toplantılarda atılan adımlarla somut neticeye ulaşma yönünde mesafe kat edildiğinin söylenebileceğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

“2008 yılından bu yana DPDG grubu olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hep ön planda olduk. Geçen toplantılar arasında İstanbul ve Pakistan’da yapılanlar oldu. Biz her düzeyde bu toplantılara istekli olarak katılıyoruz. Pakistan, 150 milyon kişilik nüfusuyla alt kıtada, siyasi bakımdan, jeopolitik bakımdan, stratejik bakımdan önemli bir ülke. Ta istiklal mücadelesinden itibaren Türkiye’ye destek vermiş, dostluk ve kardeşlik ilişkilerini her zaman ve zeminde göstermiş bir ülke. Ona zor zamanında yardımcı olmak, aslında Türkiye için bir görevdir. Bu görevimizi yerine getirmeye çalışacağız.”

Arınç, toplantıya katılanlarla da ikili görüşmeleri olduğunu, Pakistan televizyon kanalıyla röportaj yaptığını ve El Cezire kanalına bilgi sunduğunu anlattı.

SAĞLIK FUARINDA TÜRK FİRMALARINI ZİYARET

Devlet Bakanı Arınç, Dubai’de düzenlenen “Arap Sağlık 2010” başlıklı, dünyanın en büyük ikinci sağlık fuarına katılan Türk firmalarının stantlarını ziyaret ettiğini de bildirerek şöyle konuştu:

“Buraya 60 civarında Türk firması katıldı. Kendilerinin daveti üzerine gittim. Gerçekten bu fuara bütün dünya katılmış. Özellikle Avrupa ülkeleri, Uzak Doğu’da da Çin yüzlerce firmasıyla yer alıyor. Türkiye de İstanbul’dan, Ankara’dan Ostim Türkiye Medikal Sanayi Kümelemesi olarak 10 firmayla yer alıyor. İzmir’den, Çorum’dan katılan pek çok firma da var. Bazıları ilk defa bazıları birkaç defa bu fuara katılmış. Yaptıkları ürünlerle, özellikle bazı orijinal ürünlerle, iyi bağlantılarla ilgi çektiklerini söylediler.”

Arınç, Türk standındaki üreticilerin medikal anlamda,iş bağlantıları yapmaktan mutlu olduğunu ve Türkiye’nin mallarına sağlamlık ve güvenilirlik bakımından itibar edildiğini bizzat yerinde gözlemlediğini, bu nedenle Türkiye’nin katıldığı bu önemli fuarda Türk firmalarının ve Türkiye’nin büyük reklamının yapıldığını ifade etti.

Kendisini en çok memnun eden konunun, Türkiye’nin dış politikada ağırlığının gittikçe hissedilmesi olduğunu kaydeden Arınç, “Bunun en önemli yanı, Türk bayrağına, hükümetimize ve halkımıza karşı büyük bir sevgi olarak geri dönüş yapmasıdır. Nerede Bir Türkiye lafı duyulsa, Türk sözü konuşulsa bütün Araplar, İslam alemi ve bütün dünyadan gelen temsilciler, ayrı bir ilgi ve sevgi gösteriyor. Bu da milletimiz adına doğrusu bizi çok memnun ediyor” diye konuştu.

BAE DIŞİŞLERİ BAKANI, VİZENİN KALDIRILMASI İÇİN ÇALIŞACAK

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zeyd El Nahayan ile yaptığı ikili görüşmenin de çok yararlı geçtiğini, geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı ziyaretin çok faydalı ve bereketli olduğunu öğrendiğini belirterek şunları söyledi:

“Şeyh Nahayan, Türkiye’yi çok sevdiklerini ifade ettiler. Bu ülkeyle vizelerin kalkması yönünde bir temennimiz oldu. Ben onu ifade ettim. O da, ‘Bunun için ben özellikle çalışacağım. Türkiye ile vizelerin kalkmasını hepimiz istiyoruz. Körfez ülkeleri olarak bazı sıkıntılar olabilir. Ama biz BAE olarak bu konuda fevkalade iyi niyetliyiz ve gayretliyiz’ dediler. Bu konuda müjde verdiler.”

Arınç, Türk iş adamlarının Dubai’de önemli yatırımlar yaptığını, müteahhitlik hizmetlerinin fevkalade güzel olduğunu öğrendiğini ve Türk iş adamlarının bazı sorunları konusunda ricacı olması üzerine bunları Şeyh Nahayan’a ilettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendisi de Türk iş adamlarına, yatırımcılarına her zaman güvendiklerini ve sorunlarıyla ilgileneceklerini ifade ettiler. Veliaht Prens’in Türkiye’ye ziyareti söz konusu oldu. Bu konuda kendilerinin de arzulu olduklarını ifade ettiler. Gerçekten Dubai olsun, Abu Dabi olsun, BAE ile çok iyi ilişkilerimiz var. Ticaret hacmimiz 8 milyar doları geçti. Biz bunu birkaça katlamak istiyoruz. Bunun için önemli bir potansiyel var. Türkiye bu ticarette her zaman avantajlıdır. Çünkü sattığımız çok fazla, ama ithalatımız ona nazaran çok daha az.”