Arınç’ın Türk Tarih Kurumu’nun kuruluş yıldönümü mesajı

TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Kuruluşunda bugüne çalışmalarını aynı doğrultuda sürdüren Türk Tarih Kurumu, tarihimize ve kültürümüze ışık tutmuştur" dedi.

Bülent Arınç, Türk Tarih Kurumu’nun kuruluşunun yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, Türk tarihinin, dünya tarihine yön verecek ölçüde zengin bir geçmişe ve dinamiğe sahip olduğunu belirterek, “Bu zenginliğin bilincinde olan Mustafa Kemal, Türk Tarih Kurumu gibi etkin bir kuruluşa imza atarak, Türk milletine, tarihe ve kültüre ne denli önem verdiğini tüm dünyaya göstermiştir.” dedi.

Arınç, mesajında şunları kaydetti: “Geçmişimizi daha iyi araştırmak, daha iyi gelecek kurmak için geçmişteki olaylardan gereken dersleri çıkarmak çok önemlidir. Atatürk’ün ‘Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan, yapana sadık kalmazsa, değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır’ sözleri tarihin ve Türk Tarih Kurumu’nun görevinin ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır. Bu vesileyle Kurum çalışanlarına ve tarih araştırmacılarına başarı dileklerimle selamlarımı iletirim.”