Arınç’ın toplantısı…

TBMM Başkanı Bülent Arınç, 4. Yasama Yılı sonu değerlendirme toplantısı yaptı.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, demokrasinin sembolü sayılan Meclis’in herkes tarafından savunulması gerektiğini belirterek, “Yıpratılmış bir Meclis kimseye fayda sağlamayacağı gibi, demokrasimizin de zedelenmesi anlamına gelir” dedi.
Bülent Arınç, 22. Dönem 4. Yasama yılının bitişi nedeniyle bir değerlendirme toplantısı düzenledi. TBMM’nin millet iradesinin temsil edildiği yegane kurum olduğunu, bu kurumun sahibinin millet olduğunu dile getiren Bülert Arınç, “Meclisimiz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her bireyi temsil etmektedir. Her bireyin hakkı bu kurumda korunmakta, ülkemize ait her renk ve ses bu çatı altında temsil edilmektedir. Bu nedenledir ki Meclisimiz, hepimizin ortak buluşma noktasıdır. TBMM ortak aidiyet duygusunu yaşamamız gereken en önemli kurumdur. Buradaki siyasi partilerin dağılımı değil, millet iradesinin temsil edilme fonksiyonu bu aidiyet duygusunun temelini oluşturmalıdır” diye konuştu.

“Meclis hepimize ait bir kurumdur ve hepimiz tarafından gücü, fonksiyonu ve itibarı korunmalıdır” diyen Bülent Arınç, ne Meclis Başkanı’nın kimliği, ne siyasi partilerin sayısının bu sahiplenme duygusunu etkilememesi gerektiğini kaydetti. TBMM Başkanı Arınç, şöyle konuştu: “Demokrasimizin sembolü sayılan bu kurum, herkes tarafından savunulmalı, herkes tarafından itibarının arttırılması için katkı sağlanmalıdır. Her zaman söylediğimiz gibi, hepimiz aynı gemide yer alıyoruz. Bu gemi Türkiye’dir ve Türkiye’nin kalbi Meclis’tir. Yıpratılmış bir Meclis kimseye fayda sağlamayacağı gibi, demokrasimizin de zedelenmesi anlamına gelir.

Elbette yanlışlarımızın düzeltilmesi istiyoruz, hatalarımızın gösterilmesini istiyoruz. Ancak bunun yapıcı olmasını, Meclisi sahiplenerek yapılmasını daha anlamlı ve yararlı görüyoruz. Bir yasama yılını daha tamamlarken, Yüce Meclisimizin daha nice uzun yıllar milletimizi temsil etmesini, ilelebet demokrasimizin sembolü olmasını temenni ediyoruz. Bu yasama yılını başarıyla tamamlayan, geceleri uykusuz kalan, özveriyle çalışan milletvekillerimizi bir kez daha tebrik etmek istiyorum.”