Arınç’tan İsrail Meclis Başkanı’na mektup

TBMM Başkanı Bülent Arınç İsrail Meclis Başkanı'na mektup gönderdi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, bir İsrail askerinin kaçırılmasıyla başlayan, ardından İsrail ordusunun Gazze’ye girerek Filistinli milletvekili ve bakanları rehin almasıyla tırmanan gerginliğin sona ermesi için her iki ülke parlamento başkanlarıyla mektup diplomasisi yürütüyor.
Filistin Yasama Konseyi Başkanı Dr. Aziz Dweik, olayların hemen ardından 29 Haziran 2006 tarihinde Arınç’a gönderdiği mektubunda gerginliğin aşılması için İsrail nezdinde girişimde bulunmasını istedi. Mektubunda olaylar hakkında Arınç’ı bilgilendiren Dweik, İsrail’in Gazze’ye girerek Filistinli bakan ve milletvekillerini rehin almasını uluslararası hukukun ve iki ülke arasında imzalanmış anlaşmaların apaçık ihlali olduğunu belirtti. Dweik olayları “Tüm yasama ve idari organlarıyla Filistin Ulusal Yönetimi’ni yıkmaya yönelik bu teşebbüs aynı zamanda, Filistin mevcudiyetine ve Filistin halkının özgür Filistin Devleti’ni kurma umutlarına vurulmuş bir darbedir” şeklinde nitelendirdi.

Demokrasinin güçlendirilmesi ve uluslararası diyalogun ilerletmesi yönündeki kararlılıklarını vurgulayan Dweik, İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan Filistinli mahkumların salıverilmesi konusunda da Arınç’tan destek isteğinde bulundu.

Bunun üzerine İsrail Meclis Başkanı Dalia Itzik’e bir mektup gönderen Arınç, son günlerde artan olaydan duyduğu derin kaygıyı belirtti. Arınç mektubunda Itzik’e Türkiye’nin diğer bazı ülkelerle birlikte yaptığı itidal ve sağduyu çağrılarının sonuçsuz kalmasından ve gerginliğin kriz boyutuna ulaşmasında duyduğu üzüntüyü iletti.

Arınç mektubunda “Bulunulan aşamada alınmakta olan önlemlerin, biran önce aşılmasını dilediğimiz krizi izleyen dönemi ve barış sürecini olumsuz yönde etkileyecek kalıcı izler bırakmamasını diliyorum” ifadesini kullandı. Filistin de oluşturulmuş bulunan siyasi kurumların ve fiziki altyapının muhafazasına özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Arınç, krizin iki devletli çözüm vizyonuna dayanan barış perspektifini zedelemeden aşılması konusunda Itzik’in ve İsrail Parlamentosu’nun yapıcı katkılarının önemine dikkat çekti.

Arınç mektubunu İsrail ve Filistin taraflarıyla eşgüdüm içinde aktif çabalarını sürdürme kararlılığında olduklarını belirterek tamamladı.