Arınç’tan teröre lanet çağrısı

TBMM Başkanı Arınç, Kürt kökenli vatandaşlara yaptığı, 'terörü daha açık ve yüksek sesle lanetleyin' çağrısını yineledi.

KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Tamer Gazioğlu’nu TBMM’de kabul eden Bülent Arınç, burada gazetecilerin ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’ın açıklamalarını ve terörle mücadelede sınır ötesi bir operasyon gerekip gerekmedi yolundaki sorularını cevaplandırdı. ABD Büyükelçisi’nin muhatabının kendisi değil Dışişleri Bakanlığı olduğunu dile getiren Arınç, açıklama yapılması gerekiyorsa, bunun, bakanlığın görevi olduğu kaydetti.

Hükümetin, terörle mücadelede büyük bir kararlılık içinde olduğunu, elinden geleni yaptığını ve yapacağını belirten Arınç, ”Ek tedbirler gerekiyorsa ve bunlar yasal anlamdaysa, bu konuda Meclisimize gelen tüm önerileri, en kısa zamanda sonuçlandırmak bizim görevimizdir” dedi. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu ve Bakanlar Kurulu’nun yaptığı toplantılarda, terör konusunun ele alındığını hatırlatan Arınç, hükümetin, Anayasa gereğince milli güvenliğin sağlanmasından sorumlu olduğuna kaydetti.

Terörle mücadalede bir eksiklik bulunmadığını, bu konuda, hiçbir eksikliğin bulunmadığının, terörle mücadelenin büyük bir kararlılıkla süreceğinin ifade edildiğini vurgulayan Bülent Arınç, terörle mücadele edilirken, toplumun özgürlüklerini kısıtlama ve demokrasinin üzerine bir şey örtme niyetlerinin olmadığını bildirdi. Arınç, her zaman daha çok demokrasi ve özgürlüğün olacağını ancak bunları yok etmeye yönelik terör eylemlerine en acımasız şekilde karşılık verileceğini söyledi.

Bülent Arınç, terörle mücadelenin, sadece asker, polis ve silahla yapılamayacağını, halkın desteğinin terörle mücadelede önemli bir moral kaynağı olduğunu söyledi. Vatandaşlara, teröre, teröriste, terör propagandasına aldırış etmemeleri, korku ve kaos ortamından hoşlanmadıklarını ortaya koymaları çağırısında bulunan TBMM Başkanı Arınç, terörün daha çok can yaktığı bugünlerde, Kürt kökenli vatandaşların, bu düşüncelerini çok daha yüksek sesle ortaya koymaları gerektiğini dile getirdi.

Bülent Arınç, şöyle konuştu: ”Belediye başkanları, kanaat önderleri, sivil toplum örgütleriyle, halkımızın her bir ferdi, korkmadan, çekinmeden, en yüksek ve gür sesle ‘terör istemiyoruz, terörü lanetliyoruz, şiddeti, dayatmayı, zorlamayı hiçbir zaman kabul etmiyoruz. Ne siyaset ne de başka yolla’ demesi gerekir. Çünkü yanan ocaklar, Türkiye’nin, halkımızındır.

Tunceli, Şırnak, Van, Hakkari örneğinde gördüğümüz gibi, vatandaşımız bu eylemler karşısında ‘devletimize, milletimize, bayrağımıza bağlıyız. Huzur içinde yaşamak istiyoruz. Terör, silah, şiddet, dayatma, terör örgütünün propagandasını yapma, terör örgütünün cezaevindeki lideriyle ilişki kurmayı reddediyoruz, lanetliyoruz, bunlarla hiçbir bağımız yoktur’ demesi lazım.

Mermiden, silahtan daha çok, terör örgütünü bunaltacak olan budur. Terörle mücadele eden güçlerimize moral sağlayacak budur.”

Olası sınır ötesi bir harekatta, meclis kararı gerekip gerekmediğine yönelik bir soruyu cevaplayan Arınç, bunun, hükümetin görevi olduğunu, meclisten bir karar isterse, bunu meclis olarak değerlendireceklerini söyledi.