Arınç’tan CHP’ye: Yerel seçimleri düşün!

TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç, CHP'ye yerel seçimleri de düşünerek başörtüsüyle ilgili düzenlemelere karşı Anayasa Mahkemesi'ne gitmemesi tavsiyesinde bulundu.

TBMM Genel Kurulu’nda üniversitelerdeki başörtüsü sınırlamasının kaldırılmasına yönelik Anayasal değişiklikler gerçekleşti. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği görüşmeler sonucu 3 madde üzerinde uzlaşıldı. TBMM’de gerçekleştirilen oylamanın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Meclis Eski Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, Anayasa değişikliklerinin rekor bir sayıyla gerçekleştiğini belirtirken, düzenlemelerin eğitim hayatına başarılar getirmesi dileğinde bulundu.

Türban karşıtı eylemlere de değinen Arınç, “Herkes görüşlerini açıklayacaktır, Yasama da görevini yapacaktır. Düşünce ve ifade özgürlüğünün gelişmesi yararlar getirecektir.” dedi. Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi’nin değişiklikleri ancak şekil bakımından değerlendirebileceğini bildirerek, yargının en doğru kararı vereceğini dile getirdi. Arınç, CHP’ye diğer seçimleri düşünerek Anayasa Mahkemesi’ne gitmemesini tavsiye etti: Böylesine toplumsal mutabakatın en yüksek oranda olduğu bir konuda CHP’ye, önümüzdeki seçimleri de düşünerek, Anayasa Mahkemesi’ne gitmemesini tavsiye ederim…

BOZDAĞ: “CHP’NİN KORKULARINA MİLLETİ, ÜLKEYİ FEDA EDEMEYİZ”

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise, CHP mantığının Kira Kanunu’nu rejimle irtibatlandırdığına işaret ederek, CHP’nin korkularına milletin, ülkenin feda edilemeyeceğini söyledi.

Genel Kurulu’ndaki görüşmelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan AK Parti Grup Başkanvekili ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ ise, Anayasa değişiklikleriyle kimi kısıtlamaların kaldırılması ve eşitlik bakımından önemli adımlar atıldığını belirtti. Milletin yüzde 80’inin başörtüsünün gündemden düşmesini istediğini kaydeden Bozdağ, CHP’yi toplumun sesine kulak vermemekle suçladı. Bekir Bozdağ, CHP’nin parlamentoda yalnız kaldığını belirterek, gündemde önemli yeri bulunan başka konuların da konuşulması gerektiğini söyledi.

AK Parti Yozgat Milletvekili Bozdağ, “Cumhurbaşkanı, değişikliği veto edebilir, referanduma götürebilir ya da onaylayabilir. Önümüzdeki süreç buna göre şekillenecektir.” diye konuştu. CHP mantığının TBMM’de görüşülen Kira Kanunu’nu dahi rejimle irtibatlandırdığına işaret eden Bekir Bozdağ, eğitim ve öğretim hakkının rejimi tehdit eder bir yanının bulunmadığından söz etti. Bozdağ, “CHP’nin korkularına milleti, ülkeyi feda edemeyiz.” dedi.

Yasağa muhalif tutumuyla öne çıkan DSP’li Mücahit Pehlivan da, başörtüsüne yönelik kaygı ve endişelerin yersiz olduğunu görmenin en büyük umutlarından olduğunu dile getirdi.

CİHAN