Arkeoloji Müzesi’nde eserler sayılıyor

Son günlerde Uşak, Kahramanmaraş, Erzurum müzelerinde ve Topkapı Sarayı'nda yaşanan hırsızlık olaylarının ardından Kayseri Arkeoloji Müzesi'ndeki eserler de sayılmaya başlandı.

Asur Ticaret Kolonileri, Eski Tunç, Hitit, Firik, Geç Hitit, Roma ve Bizans dönemlerine ait yaklaşık 30 bin eserin bulunduğu müzede sayım çalışmalarının başladığını bildiren Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Toymuş, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talimatıyla kurulan 5 kişilik komisyon ekibi envanter defterinde kayıtlı olan 30 bin eseri sayarak tespit çalışması yapacak. Çalışma bittikten sonra müzelerimizde çalıntı veya değiştirilmiş eser olup olmadığını belirleyeceğiz” diye konuştu. Türkiye’deki müzelerin genel bir sorununun yer sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Toymuş, diğer illerdeki müzelerde olduğu gibi Kayseri’de de birçok eserin sergileyebilecek mekan olmadığı için depolarda bekletildiğini bildirdi.

Müzelerde yeteri kadar personel istihdam edilmemesi ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmamasının eserlerin çalınmasına neden olduğunu bildiklerini kaydeden Toymuş, “Bunun yanı sıra eserlerin depolarda bekletilmesi ve ziyaretçilere açılmaması da üzücü olayların yaşanmasına ortam hazırlıyor” dedi. Türkiye’de çok uzun yıllardır müzelerde herhangi bir sayım işleminin yapılmadığını ifade eden Toymuş, aksaklıkların hepsinin üst üste gelmesi sonrasında hırsızlık olayları ve eserlerin sahteleriyle değiştirilmesi işleminin rahatlıkla yapılmasına fırsat verildiğini anlattı.

Kayseri’de bu zamana kadar herhangi bir hırsızlık veya eserin sahtesiyle değiştirilmesi olayına rastlamadıklarını vurgulayan Toymuş, halka açık olan arkeolojik kazı çalışmalarından çıkartılan eserlerin sergilendiği Arkeoloji müzesi, Osmanlı ve Selçuklu eserlerinin sergilendiği Etnografya, Güpgüpoğlu Konağı ve içerisinde 9 asırlık tarihi kitapların bulunduğu Raşit Efendi kütüphanesinin 24 saat silahlı özel güvenlik ekipleri tarafından korunduğunu, bunun yanı sıra tüm müzelerin alarm sistemlerinin uzun yıllardır bulunduğunu kaydetti.

Türkiye’de henüz müze kültürünün yerleşmediğini ifade eden Toymuş, bu durumunda hırsızlık ve sahteciliğe zemin hazırladığını bildirdi. Kayseri’deki müzelerde ‘Halk günü’ uygulaması başlattıklarını aktaran Toymuş, her ayın ilk hafta Pazartesi günü tüm müzeleri ücretsiz ziyarete açtıklarını vurguladı. Bu sayede vatandaşların eserlere olan ilgisini artırmaya çalıştıklarına dikkat çeken Toymuş, “Eserlere olan ilgi arttıkça vatandaşlar daha detaylı bilgiye ulaşma gereksinimi hissedecek. Böylelikle daha önce gördüğü eseri yerinde göremeyince veya değiştirilmiş olduğunu anlayınca anında yetkililere haber verecek ve vakit kaybedilmeden müdahale edilebilecek. Eserlerin yurt dışına çıkartılmadan ele geçirilip tekrar iade edilmesine imkan tanınacak” diye konuştu.

Vatandaşların ilgi göstermemesi sonrasında ‘ne de olsa kimse görmüyor bilmiyor’ gibi bir düşüncenin oluştuğunu ifade eden Toymuş, bu durumun da olumsuzlukları beraberinde getirdiğini bildirdi.