Arnavutluk-Kosova gezisine katılanlar Çankırı’ya döndü

Çankırı Yaren Çalışanlar Derneği'nin(YAÇAD) her yıl birkaç defa düzenlediği yurt içi gezilerine, bu yıl ilk defa yurt dışı gezisi eklendi.

Çankırı Yaren Çalışanlar Derneği’nin(YAÇAD) her yıl birkaç defa düzenlediği yurt içi gezilerine, bu yıl ilk defa yurt dışı gezisi eklendi. Dernek üyelerinden oluşan ve Çankırı’da çeşitli kurumlarda çalışan 12 kişilik kafile Arnavutluk ve Kosova’ya düzenlenen ve 5 gün süren yurt dışı gezisinden döndü.

Geziye katılanlar, “Arnavutluk ve Kosova’da ecdadımızın ayak izlerini görmek ve asırlar öncesi buralara kadar uzanan Osmanlı etkinliğini bilmek gurur vericiydi. Aynı zamanda Anadolu’nun fedakar insanlarının, eğitim gönüllerinin; okullarıyla, yurtlarıyla, medreseleriyle, yardım dernekleriyle, basın merkezleriyle orada bulunmaları Osmanlı ruhunun canlanmaya başladığının sinyalleri gibiydi. Şanlı Türk bayrağı buralara çok yakışmıştı. Türk dünyası için çok önemli olan Mehmet Akif ve Turgut Özal isimlerinin eğitim kurumlarına verilmesi ise çok anlamlıydı” diyerek gezmiş oldukları yerlerde yaşadıkları ve hissettikleri duyguları dile getirdiler.

YAÇAD çalışanları ilk olarak 1992 yılında Türk girişimciler tarafından kurulan ülkenin en başarılı üniversitesi seçilen Epoka Üniversitesini ziyaret etti. Daha sonra Tiran’ın Osmanlı zamanından kalan tek camisi Ethem Bey Cami ziyaret edildi. Kafile daha sonra İşkodra şehrine geçti. Marubi Fotoğraf Sergisi, tarihi Osmanlı evleri ve Türk Hamamı bu şehirde gezilen yerler oldu. CİHAN