‘Aroma’ hedef büyütüyor

Türkiye’deki aroma ihtiyacının bir kısmını Karaman ve Bursa’daki fabrikalarında karşılayan Aroma Meyve Suları firması Karamanlı çiftçilere ücretsiz 36 bin 500 şeftali fidanı dağıttı.

Firmanın Karaman’daki fabrikasında yapılan fidan dağıtım töreninde konuşan Tarım İl Müdürü Hikmet Doğru, Karaman köyleri ve ilçelerine dağıtılan şeftali fidanlarının Özel Sektör-Devlet buluşmasına bir örnek teşkil edecek bir davranış olduğunu dile getirdi ve yapılan davranışa müteşekkir olduklarını vurguladı. Avrupa Birliğine (AB) girmeye hazırlanan Türkiye’de tarım sektörünün Gayri Safi Milli Hâsıla’da (GSMH) yerinin yüzde 11 olup, bunun da, nüfusun yüzde 36’lık kısmına tekabül ettiğini belirten Doğru, yeni dönemde ülke politikası olarak tarım oranının modernizasyonla değiştirileceğini kaydetti.
Merkezi Bursa’da bulunan Aroma firması, 2000 yılında Karaman’da faaliyete geçirdiği fabrikalarında kapasite artırımına giderek elma işleme kapasitesini günlük 750 tondan, bin 200 tona çıkarmayı hedefliyor. Aroma Genel Müdür Yardımcısı Okan Özirişen, fabrikalarının önümüzdeki yıllarda farklı projelerle, farklı meyve fidanları eşliğinde meyve suyu üretimlerini hızlandıracaklarını belirtti.
Aroma’nın ilk kurucularından Nurettin Ünsay’da programda bir konuşma yaparak salonda duygusal anlar yaşattı.
Aroma Halkla İlişkiler Koordinatörü Sinem Uğurgün’ün sunduğu ve 36 bin 500 şeftali fidanının dağıtıldığı projenin finaline Karaman Belediye Başkanı Ali Kantürk, Emniyet Müdürü Salim Akça ve köy muhtarları katılarak Aroma’nın bu projesine destek verdiler.